Změněné geny

Vědec se chlubí přepsanou DNA dětí, experty jeho pokus děsí!

Téma:
DNA

Čínský vědec, který stojí za první geneticky upravenou DNA lidského embrya, se objevil na veřejnosti a na konferenci v Hongkongu se osobně pochlubil svými výsledky. To, co mnozí genetikové popisují jako pokus století, ale odbornou veřejnost děsí. Modifikovaný kód DNA budou totiž potomci narozených dvojčat dědit.

Čínský vědec Che Ťien-kchue - se nesmazatelně už teď zapsal do historie a učebnic genetiky. Ale až budoucnost ukáže, v jakém světle. metoda takzvaného CRISPR střihu lidské DNA u embryí byla až dodnes tabu.

 

"Podívali jsme se, zdali by šly dané vlastnosti přenést i do lidského embrya. Jako nejúčinnější formát přenosu se osvědčil protein," vysvětlil vědec.

 

Čínský genetik se zaměřil na jeden gen - a před několika týdny se narodily dvě čínské holčičky s cílenou mutací, která by jim měla poskytnout imunitu proti viru HIV. Jenomže to podle většiny odborníků za tak velká rizika, která neprozkoumané pole embryonální genetiky s sebou nesou, nestojí.

 

 

"Neodpověděl dostatečně na většinu otázek týkajících se zvolené metody. existují jiné cesty, jak chránit děti před virem HIV. Pokus je netransparentní a celou záležitost tak považuji za nešťastnou," míní Richard Hynes, profesor biologického institutu v Massachusetts.

 

Fascinace mocí nad lidským osudem přivedla Čínu na rozcestí. Zatímco ve většině zemí je pozměňování genetické informace u embryí zakázáno, Čína hazardní pokusy povoluje. Riziko přitom spočívá v tom, že tento vůbec první zásah do dědičné informace čínských dvojčat se bude šířit do dalších generací, což se podle odpůrců může lidstvu vymstít.

pez, Karolína Tomašková TN.cz