video naděje i pro lidi!

Průlomový objev! Ochrnuté opice naučili přes wi-fi hýbat nohama!

Výzkum
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Tým vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne zveřejnil průlomovou studii. V té použil wi-fi implantáty, které pomohly paralyzovaným opicím znovu hýbat dolními končetinami.

Nový typ implantátů používá technologii bezdrátového připojení. Aby mohla testovaná opice s porušenou míchou znovu chodit, bylo nutné použít dva implantáty. První lékaři voperovali přímo na část mozkové kůry, která koriguje pohyb. Z té čip snímá signály a přenáší je bezdrátovým připojením do počítače. Odtud jdou informace do druhého čipu, který je umístěný na postiženém místě páteřní míchy. Tento čip vydává malé elektrické signály, které umožňují pohyb končetin.


Studovaní makakové byli schopní znovu hýbat nohama po pouhých šesti dnech od operace, a to bez nutnosti podstupovat speciální trénink nebo fyzioterapii. Vědci by rádi tuto technologii použili i na lidi. Přestože pohybový aparát primátů je podobný tomu lidskému, bude potřeba ještě mnoho testů, než se metoda vyzkouší přímo na lidech. 

  

 


„Myslím si, že tato metoda má určitě budoucnost. Nicméně nelze očekávat, že by ji v rámci příštích deseti let lékaři používali na lidi. Nejdříve je potřeba provést spoustu náročných klinických testů. Pokud by se použití bezdrátových implantátů osvědčilo, mohli bychom je ochrnutým lidem aplikovat i na lékařských pracovištích v České republice,“ řekl pro TN.cz Aleš Tomek, primář z Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

 

  

 

Neurologie přišla v posledních letech s mnoha průlomovými objevy. Podobnou technologii jako u opic nedávno vyzkoušeli američtí vědci. Těm se podařilo propojit signály z mozku s protézou ruky. Přesto je obnovení pohybových funkcí přímo v lidském těle velkou výzvou pro všechny lékaře.

 

nor TN.cz