Svátky v karanténě

Velikonoce budou letos bez koledy i připíjení. Oslavte je s rodinou

Velikonoce
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 6. 4. 2020
Téma:

Opulentní nákupy jídla, obcházení děvčat s pomlázkou, ale i holdování alkoholu – v takovém duchu se obvykle nesla oslava velikonočních svátků v posledních letech. Letos budou bezesporu jiné, nemusí být ale nijak smutné.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že po Velikonocích představí jasný plán postupného rozvolňování platných aktuálně kvůli pandemii koronaviru. Omezení pohybu ale zatím platí až do 12. března, letošní svátky jara tak většina Čechů stráví mezi čtyřmi stěnami svých domovů a jen s těmi nejbližšími.

 

Nadále platí například povinnost nosit mimo domov roušky překrývající ústa a nos, je zakázáno se na veřejnosti shlukovat nebo pořádat větší akce. „Primárně by se lidé měli zdržovat doma, nedoporučujeme ani scházení se s příbuznými,“ dodal Adam Vojtěch. Pro vlastní zdraví i zdraví svých, zejména starších členů rodiny, tato doporučení dodržte. Pokud se vám stýská a je vám líto, že Velikonoce nestrávíte společně, zavolejte si. I to potěší a nevystavíte své blízké riziku nákazy.

 

 

Další nucené dny strávené doma se snažte využít naplno. Pokud jste ještě nestihli jarní úklid, je na něj nejvyšší čas. Pomohou s ním i děti, pokud se doma nudí, rozhodně je ale zapojte do tematické výzdoby. Ta vám domov prozáří barvami a děti na dlouho zabaví.

 

Velikonoční atmosféru si rozhodně užijete i v kuchyni. Upečte si mazanec, beránka či jidášky, jde to i bez droždí, pokud ho u vás v obchodě nemůžete sehnat. Můžete obarvit i pár vajíček, i když si pro ně letos koledníci nepřijdou. Právě zdobení je pro mnohé nejzábavnější částí této přežívající tradice.

 

Velikonoce lze slavit i alternativně. Podívejte se na reportáž.

 

 

Udělejte si rozhodně procházku v přírodě, nebo ven vyrazte na kole či kolečkových bruslích. Při individuálním venkovním sportu vláda nově dovoluje sundat si roušku, pokud se nepohybujete v dosahu dalších lidí. Pro turistiku i sportovní aktivity si tak vybírejte raději odlehlá místa, kde tušíte, že žádné davy nepotkáte. Ať máte možnost se svobodně nadechnout.

 

 

Slunečné dny si můžete užít také na zahradě. Od čtvrtka vláda obnovuje provoz hobby marketů, kam nyní může široká veřejnost. Pokud se tedy potřebujete vybavit pro práci na zahrádce, máte možnost.

 

Jestliže vnímáte Velikonoce zejména jako důležitý křesťanský svátek, bohužel se letos budete muset obejít bez tradiční bohoslužby. Mše o všech svátečních dnech ale můžete sledovat na sociálních sítích. Například pražská Katedrála svatého Víta plánuje obřady za přítomnosti kardinála Dominika Duky každý sváteční den: na Zelený čtvrtek v 18 hodin, na Velký pátek v 15 hodin, sobotní Vigilie ve 20:30 a nedělní Hod Boží v 10 hodin, přenos můžete sledovat na facebooku a YouTube kanále katedrály.

 

Na sociálních sítích lze sledovat i liturgické slavnosti, kterým bude předsedat papež František. Probíhají, i když bez přítomnosti věřících, v bazilice sv. Petra v Římě, vyvrcholí v neděli 12. dubna mší svatou k Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně, v jejímž závěru udělí papež František své tradiční požehnání Urbi et Orbi.

TN.cz