různé zvyky

Velikonoční oslavy začaly, lidé na Filipínách se nechávají ukřižovat!

Téma:

Už tradičně si utrpení, které měl Ježíš zažit během ukřižování, připomínají na Filipínách. Lidé se tam stejně jako on nechávají ukřižovat, nosí trnové koruny a podstupují další drastické metody.

Ježíš Kristus s trnovou korunou na hlavě kráčí s křížem ke Golgotě, kde je ukřižován. Biblický příběh ožil znovu na severu Filipín, kde přibíjení na kříž přihlížely stovky diváků. Filipínci věří, že se podstoupením obrovské bolesti očistí od hříchů, přiblíží se bohu a také se uzdraví.

 

"Dokud jsem to podstupovala, moje modlitby se plnily. Pak jsem přestala a začala jsem mít zdravotní problémy. Proto jsem se nechala opět ukřižovat," popsala Mary Jane Sazonová.

 

Mary se nechala ukřižovat už po šestnácté. Rekordmanem je ale devětapadesátiletý Filipínec, který krvavou oběť podstoupil letos už po třiatřicáté.

 

"Je to obrovská událost. Já jsem z Polska, které je také silně katolickou zemí, ale u nás jsou oslavy klidné a tiché. Žádné utrpení, žádný alkohol a sladkosti," uvedla polská turistka Magdalena Tyburcová.

 

 

Důkazem jsou pašijové hry v městečku Kalwaria Zebrzydowska nedaleko polského Krakova. Vůbec největšího představení svého druhu v Polsku se na jednom z nejvýznamnějších poutních míst země účastnilo více než 100 herců a až dvě stě tisíc diváků.

 

Krátce po půlnoci odstartovaly oslavy i ve španělské Seville, které tradičně zahajuje tajemné procesí takzvaných nazaretských v kápích a vysokých čepicích, jehož původ sahá až do dob inkvizice. Věřící jsou bosi, aby zdůraznili své pokání. Sevillou prošlo šest procesí, která patří k těm největším v celém Španělsku.

 

Bosy a s řetězy na nohou prošly mexickým městem Taxco ženy v kápích doprovázené muži, kteří na památku Ježíšova utrpení nesli na ramenou až padesát kilogramů větví s ostrými trny.

 

 

"Jejich víra musí být opravdu hluboká. Něco takového je obrovsky náročné nejen fyzicky, ale i psychicky. Je to ale tradice a musí pokračovat," myslí si mexický turista Luís.

 

Tisíce lidí zaplavily i Jeruzalém, kde se na křížové cestě ve Starém městě tísnili věřící ze všech koutů planety.
 

Kamila Kučerová / klma tn.cz / TV Nova