hladina moře stoupá

VELKÁ MAPA: Tyto památky a města budou za pár let pod vodou

Hladina vody
Zdroj: TN.cz, Getty Images

Památky světového dědictví UNESCO, které jsou v blízkosti pobřeží, jsou v ohrožení. Upozornila na to nová studie vědců. Hladina moře totiž kvůli klimatickým změnám stoupá tak rychle, že do konce století by se mohlo až 40 historických památek ocitnout pod vodou.

V největším ohrožení jsou podle článku v časopise Nature Communications státy u Jaderského moře. U severního pobřeží Jadranu podle vědců voda za pár desítek let stoupne o více než dva metry. Voda tak zaplaví například Benátky, chorvatský Poreč nebo Šibenik. Vysoko by měla voda stoupat také v Tunisku.

 

"Z 49 památek Světového dědictví, které leží na pobřeží Středozemního moře, je 37 ohroženo velkou vodou a 42 erozí pobřeží," píše se v článku. V Itálii je jich 15, v Chorvatsku 7, po čtyřech potom v Řecku a Tunisku.

 

Podle autorů bychom tak za pár dekád mohli přijít nejen o památky, které jsou cílem milionů turistů, ale také o ty, které ještě nebyly objeveny a archeologové po nich pátrají pod zemí. "Nejde ani vyčíslit, o jakou ztrátu by šlo. Je to naše dědictví, známky naší civilizace. Nejde to vyčíslit penězi, daleko víc jde o etickou a morální otázku," myslí si vědkyně Lena Reimann z univerzity v Německém Kielu.

 

 

Na mapě se můžete podívat, které památky UNESCO jsou v ohrožení. Červeně jsou vyznačena nejrizikovější místa, modře naopak ta nejméně ohrožená.

Související témata:
mom TN.cz