Česko

Velká města bojují s nedostatkem bytů, radnice plánují výstavbu nových

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 18:46
2.3. 2021 18:18
Téma:

Velká města bojují s velkou poptávkou po městských bytech. Řada jich proto počítá s výstavbou nových domů s byty, u kterých budou také budovy s prostory pro podnikání a služby.

Třeba České Budějovice začaly v letošním roce s výstavbou několika nových bytových domů. Město aktuálně vlastní 1800 bytů, které slouží k nájemnímu bydlení.

 

Konkrétně České Budějovice mají do budoucna v plánu postavit dalších 140 bytů, a to třeba v bývalém vojenském areálu. I Plzeň chystá novou výstavbu městských bytů a to v 18 nových domech za téměř 350 milionů korun. Bytová dostupnost je u nás podle statistik totiž v současné době nedostatečná.

 

 

Zájem o nové byty navíc stále stoupá. Třeba na Liberecku prudce zdražují, a to až sedmkrát rychleji než v Praze. A právě v Praze v tuto chvíli chybí asi 20 tisíc bytů a velmi podobná situace panuje i v krajských městech. Platí to ale i v mnohem menších aglomeracích.

 

Třeba v Čáslavi se chýlí ke konci výstavba 34 nových městských bytů. 33 z nich už našlo své majitele. Kvůli velké poptávce proto město počítá s tím, že začne se stavbou nových.

 

 

U našich německých sousedů jdou ještě dál. Řada firem totiž během koronavirové krize přišla na to, že nepotřebuje tolik kancelářských prostor, protože mnoho lidí muselo začít pracovat z domova, a tak některé organizace a bytová družstva přišly s návrhem, aby se volné kanceláře proměnily na byty.

jh TN.cz