letní dovolená

Velká předpověď na léto! Odbornice řekla, kdy bude v Česku nejtepleji

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 10:55
15.6. 2021 8:06
Téma:

Čeká nás teplotně lehce nadprůměrné léto, podle sezónních modelů bude mít větší odchylky od dlouhodobého průměru červenec. Milovníci tropů by tak podle expertů měli plánovat dovolenou právě na tento měsíc. Extrémy, které nás potkaly například v roce 2018, by se ale letos opakovat neměly.

"Podle sezónních předpovědí to vypadá, že máme před sebou mírně nadprůměrné léto a větší odchylky od dlouhodobého normálu by měl dosáhnout červenec. Průměrná červencová teplota je 17,8 °C, takže pokud jste milovníky léta s těmi tropickými teplotami, tak si dovolenou berte v červenci," doporučila ve Snídani s Novou odbornice na počasí Dagmar Honsová.

 

Slunečnější a stabilnější, co se počasí týče, má být spíše druhá polovina července, protože do první dekády (deseti dnů) v červenci zasahuje ještě Medard a může více pršet.

 

Srpen, kdy už se prodlužují noci, je podle Honsové vhodný hlavně na výlety po lesích a zámcích, protože teploty už obvykle nestoupají tak vysoko. Nemusí to být ale pravidlem, v roce 2012 byla nejvyšší hodnota na území Česka naměřena právě v srpnu.

 

 

Honsová nevyloučila, že by se mohly během léta objevovat extrémní teploty, není ale příliš pravděpodobné, že bychom se setkali s dlouhodobými vlnami veder. Modely v předchozích případech, například v roce 2018, hlásily výrazně nadprůměrné léto už v květnu, letos tomu tak ale není.

 

Česko letos zažilo teplotně podprůměrné jaro. Důvodem bylo to, že k nám pronikal studenější a chladnější vzduch ze severovýchodu, do Česka se ale dlouhodobě nedostalo žádné jižní proudění.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz