Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 3. 2018
polární záře

Blíží se silná sluneční bouře! Tohle všechno může na Zemi způsobit

Solární bouře
Zdroj: NASA
Solární bouře

S blížícím se slunečním větrem očekávají vědci solární bouři, která by se měla objevit během středy a čtvrtka. Centrum pro kontrolu vesmírného počasí kvůli tomu vydalo varování před kolísáním proudu a možným poškozením satelitů. Na událost se připravují i milovníci noční oblohy, solární bouři bude provázet výrazná polární záře.

Slunce neustále bombarduje Zemi koronární hmotou a slunečním větrem, vědci se nyní připravují na sluneční bouři, která nás má zasáhnout už během středy a čtvrtka.

 

Americké Centrum pro předpověď vesmírného počasí (SWPC) vydalo varování před bouří se silou G1, v rámci které může kolísat napětí, vypadávat radiový signál nebo se mohou objevit odchylky v navigaci.

 

Očekává se, že solární vítr, který má k Zemi dorazit, vyvolá na mnoha místech úžasnou polární záři. Ta by měla být viditelná zejména v severně položených oblastech.

 

Viditelnost polární záře se dá určit relativně jednoduše podle takzvaného kp indexu. Čísla mezi nulou a devítkou označují sílu záře, podle toho se pak dá určit, kde až se může objevit. Kp1 odpovídá nejsevernější části Skandinávského poloostrova.

 

 

Česká republika odpovídá zhruba hranici kp8 a kp9. Je nutné podotknout, že je to pouze orientační značení. Záře s označením kp9 se může objevit například i na severu Španělska.

 

Během bouře by se měla objevit polární záře odpovídající indexu kp5, měla by tak být vidět na většině Skandinávského poloostrova a například také na severu Anglie.

 

Na reportáž TV Nova o solární bouři se silou až G4, která zasáhla zemi v roce 2015, se můžete podívat zde: 


 

klma TN.cz
Reklama