Co všechno koupí?

Velké nákupy: Armáda chce za novou výbavu utratit 22 miliard!

Téma:

V letošním roce armáda plánuje velkolepé nákupy, celkem chce utratit 22 miliard korun. Zatímco v minulosti s rozpočtem sotva vystačila, v roce 2016 začne s modernizací a úpravami současného arzenálu. Kupovat chce helikoptéry, obrněné vozy i nové radarové systémy.

Česká armáda si toho v posledních letech moc nepořídila. Poté, co byla v podstatě z každé velké zakázky velká aféra, třeba transportéry Pandur dodnes řeší soudy, nové věci armáda prakticky nenakupovala.

 

Teď se na ně opět chystá a to ve velkém stylu. Do konce roku chce nastartovat zakázky za 22 miliard korun. Naprosto drtivá většina z těchto peněz půjde na novou techniku. Budou se kupovat radary, 42 obrněných aut a kromě nich také 12 vrtulníků. Mluví se o tom, že jedním z dodavatelů by mohla být firma, která vyrábí legendární helikoptéry zvané Black Hawk.

 

Americký vrtulník zvaný černý jestřáb je určený ke vzdušným útokům a výsadkům. Armáda jedná ale i o dalších víceúčelových strojích. Mohlo by jít třeba o model UH-1Yankee, který využívá námořnictvo, nebo o proslulou helikoptéru Panther. To ale není zdaleka všechno.

 

 

Armáda chce také rozšířit počet obrněných vozů a to o další Pandury, které se osvědčily v Afghánistánu. Kromě nich pořídí i 42 obrněných aut, která využívají podvozky převzaté od nákladních vozů Tatra.

 

Radiolokátory a letištní radarové systémy jsou další položkou na seznamu. Dohromady by jich armáda měla koupit 12 a vyměnit ty zastaralé. Kromě zbraní pro vzdušné i pozemní síly chce ministerstvo obrany další švédské raketové protiletadlové systémy, které česká armáda už vyzkoušela.

 

 

Zbylé peníze půjdou na opravy strojů i vojenských areálů. "My teď máme koncepční materiál, který definuje, co armáda potřebuje, v jakém množství, v jakých časových úsecích je to potřeba vyřídit," vyjmenoval ministr obrany Martin Stropnický. "Věřím, že je konec improvizacím a že máme nějakou jasnou jízdní mapu, podle které můžeme armádu modernizovat," dodal.

 

Smlouvu na koupi radarů a obrněných aut chce ministr obrany podepsat už letos, zatímco u vrtulníků se teprve bude rozhodovat, o který z modelů bude armáda stát.
 

TN.cz