rodina Stiassni

Velké opravy: Stoletá hrobka vypadá, jako by ji postavili včera

Téma:

V Brně se podařilo zrekonstruovat sto let starou hrobku jedné z nejbohatších tamních rodin. Je v ní pohřben továrník Josef Stiassni. Jeho potomci zanechali Brnu jednu z nejslavnějších vil, která má podobnou hodnotu jako vila Tugendhat.

Na starém židovském hřbitově září stavba z bílého mramoru, jakoby ji právě dokončili. Hrobka velkotovárníků rodu Stiassni je však sto let stará. Nyní ale proběhla rekonstrukce. "Bylo to celé zarostlé, obrostlé mechem," popsal Zdeněk Musil ze spolku Přátelé vily Stiassni.

 

Dělníci museli čistit mramor centimetr za centimetrem a práce jim trvala celý rok. Rekonstrukce stála přes dvě stě tisíc korun. "Nejtěžší bylo odstranit ty mechové nánosy a prach, který tam sedal dlouhé roky," vysvětlila restaurátorka Zuzana Hlavicová.

 

V těsném sousedství stoleté hrobky je pohřben i slavný herec Hugo Haas a nejvýznamnější brněnští továrníci, je zde hrob Tugendhatů a nebo Löw-Beerů. Všichni po sobě v Brně zanechali velkolepá sídla. Příkladem je slavná vila rodiny Stiassni. Žila v ní i paní Straková, což byl v té době dcera zahradníka.

 

"My jsme tam měli takový byt dvoupokojový, byl plně zařízený," popsala Marie Straková. Čtyřiadevadesátiletá stařenka dodnes pamatuje, jak továrník se ženou a dcerou na poslední chvíli uprchli před nacisty.

 

 

Z jejich domova se stala ubytovna pro vojáky a později vládní vila, ve které přespávali i prezidenti Beneš, Zápotocký nebo třeba kubánský revolucionář Fidel Castro. Dnes patří hned po vile Tugendhat mezi nejvzácnější funkcionalistické památky v Brně.
 

Související témata:
Josef Svoboda / klma tn.cz / TV Nova