Střelba v ulicích Vídně

Teror ve Vídni: Útok na šesti místech, 15 zraněných a nejméně tři mrtví

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 3. 11. 2020 6:49
2.11. 2020 20:53
Téma:

Na několika místech v centru Vídně došlo v pondělí ve večerních hodinách k ozbrojeným útokům, při kterých byli zabiti nejméně tři lidé a dalších patnáct jich bylo zraněno. Zatím neznámí pachatelé začali v ulicích města střílet, podle svědků vypálili desítky ran. Rakouská policie označila útok za teroristický čin a uzavřela centrum města. Po útočnících usilovně pátrá.

Podle prvních ucelených informací zveřejněných na twitteru víděňské policie byl první útok hlášen kolem 20.00 z Seitenstettengasse, odkud bylo hlášeno několik výstřelů. Útoky se nakonec měly odehrát na šesti různých místech. Stojí za nimi několik zatím neznámých pachatelů, kteří byli ozbrojeni dlouhými palnými zbraněmi.

 

Na místo incidentu vyrazilo velké množství policejních jednotek. Policisté potvrdili, že nejméně tři lidé byli zabiti, dalších patnáct zraněno. Mezi nimi je i jeden ze zasahujících policistů, který momentálně bojuje o život. Ozbrojenci útočili na lidi na ulicích a v kavárnách. Po půlnoci na úterý totiž začne v Rakousku platit už druhý lockdown a Vídeňané chtěli využít posledního večera k posezení s přáteli v kavárnách a zahrádkách restaurací.

 

Jedním z mrtvým při útoku by podle policie měl být jeden z útočníků, kterého v přestřelce zastřelili vídeňští policisté. Druhou a třetí obětí jsou podle deníku Kronen Zeitung náhodní kolemjdoucí. Jedná se o muže a ženu.

 

 

"Vyhýbejte se všem veřejným místům ve městě," apelovali policisté po útoku na sociálních sítích. Také veřejnost požádali, aby jednak nezveřejňovala žádné záběry z probíhající operace a aby všechna videa a fotografie pořízené při útocích nasdíleli na speciální policejní link.

 

K útoku mělo dojít před synagogou, židovská obec v Rakousku vyzvala, aby rakouští občané neopouštěli své domovy. Zatím však není jasné, zda byla synagoga bezprostředním terčem útoku. Podle svědků se střelba ozývala také poblíž stanice metra Schwedenplatz. Městská hromadná doprava v místech, kde probíhá policejní akce, nezastavuje. Okolí náměstí Schwedenplatz je uzavřeno.

 

Podle Kronen Zeitung měl jeden z útočníků odpálit bombu, kterou měl na sobě. Informaci o explozi však policie nepotvrdila. Stejně tak dementovala zprávu, že by si pachatelé na útěku brali rukojmí.

 

 

"V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni jsme přijali preventivní opatření na hraničních přechodech s Rakouskem. Policisté provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících," informovala česká policie s tím, že provádí zvýšený dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v ČR. "Ujišťujeme veřejnost, že prováděná opatření mají výhradně preventivní charakter a reflektují vývoj situace nejen v sousedním Rakousku," uvedli policisté na twitteru.

 

Podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera (ÖVP) hrozí obyvatelům Vídně pořád nebezpečí a vyzval obyvatele v zasažené oblasti, aby zůstali doma. Operace za dopadením a zneškodněním útočníkům stále trvá. Vzhledem k aktuální situaci, kdy se policii zatím nepodařilo dopadnout všechny pachatele teroristického útoku, byla ve středu v rakouské metropoli zrušena povinná školní docházka.

 

K teroristickým útokům ve Vídni se už vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který na svém Twitteru napsal , že Francouzi budou sdílet „šok a zármutek Rakušanů“. Vídeňská záchranná služba podle informací Krone Zeitung přijala na kliniky sedm vážně zraněných osob.

 

 

K útoku došlo jen pár dní poté, co rakouský kancléř Sebastian Kurz ohlásil boj s "politickým islámem". Reagoval tak na útok skupiny asi 50 mladíků na kostel ve vídeňské čtvrti Favoriten, pachatelé kopali do zpovědnice a křičeli u toho "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Více se dočtete ZDE.

 

Spolkový kancléř Sebastian Kurz označil pondělní incident ve Vídni jako “nechutný teroristický útok“, který byl „velmi profesionálně připravený“. "Naše policie podnikne rozhodné kroky proti pachatelům. Jsem rád, že naši policisté již dokázali pachatele eliminovat. Nikdy se nenecháme zastrašit terorismem a budeme proti těmto útokům bojovat všemi možnými prostředky, “uvedl Kurz, který požádal obyvatele, aby prozatím zůstali doma nebo na místě, kde jsou v současné době v bezpečí.

 

Mimo to na svém twitteru uvedl, že "celá země je v myšlenkách s oběťmi, zraněnými a jejich rodinami, kterým vyjadřuji hlubokou soustrast." Kurz rovněž vyjádřil poděkování vedoucím představitelům Evropské unie a všem mezinárodním partnerům za sympatie a projevy solidarity.

 

Video, které má zachycovat dění ve Vídni:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz