VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU

Velké srovnání tří vakcín proti covidu-19. Která z nich je ta nejlepší?

Vakcíny - koronavirus
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 16:45
4.1. 2021 15:29
Téma:

Pfizer, AstraZeneca a Moderna – to jsou jména tří firem, ke kterým momentálně s nadějí vzhlíží doslova celý svět. Tyto tři farmaceutické společnosti totiž vyvinuly vakcíny proti novému typu koronaviru. Zanedlouho by se s nimi mělo začít očkovat u široké veřejnosti i v České republice. Která z nich je nejlepší?

V České republice by se mělo očkovat až sedmi druhy vakcín proti covidu-19. Momentálně se ovšem nejvíce mluví o třech z nich. Vakcíně Comirnaty od společnoti Pfizer/BioNTech, oxfordské vakcíně od AstraZeneca a vakcíně od společnosti Moderna.

 

Prvními dvěma vakcínami se již očkuje ve Velké Británii. V prosinci Britové začali vakcinovat očkovací látkou od Pfizeru a od tohoto pondělí začalo očkování i oxfordskou vakcínou. Srovnání těchto vakcín přinesl web SkyNews


Jaká je účinnost vakcín?

Odborníci tvrdí, že je obtížné provést přímé srovnání účinnosti jednotlivých vakcín, protože není jasné, jak různé farmaceutické firmy účinnost svých vakcín měří. Data o účinnosti tedy pocházejí ze studií jednotlivých společností, které vakcíny vyvíjejí.


Konečné údaje o vakcíně společnosti Pfizer ukazují, že má účinnost 95 % po podání dvou dávek. Výsledky firmy Moderna naznačují účinnost 94,5 %. Společnost ovšem uvedla, že studie stále probíhají a konečná data o účinnosti se tak mohou změnit.

 


Oxfordská studie zjistila, že u jedné dávky byla vakcína od firmy AstraZeneca účinná na 62 %, ale když lidem byla podána poloviční dávka, po které následovala plná dávka alespoň o měsíc později, její účinnost údajně vzrostla na 90 %. Někteří tyto výsledky zpochybnili – včetně britského Regulačního úřadu pro léky a zdravotnické produkty. Ten přezkoumal údaje a doporučil, aby byly podány dvě plné dávky.


Vakcíny je také nutno podat ve dvou dávkách. Druhá dávka vakcíny Pfizeru by měla být podána v intervalu mezi 21. dnem a 12. týdnem od podání první dávky. U oxfordské vakcíny i vakcíny od Moderny by měla být druhá dávka podána mezi 4. a 12. týdnem po první.


Jaká je cena vakcín?

Ceny jednotlivých vakcín se liší. Nejdražší je ta od Moderny. Cena za jednu dávku činí v přepočtu více než 800 Kč. O polovinu levnější je dávka vakcíny od Pfizeru, která vyjde zhruba na 425 korun.

 

 

Oxfordská vakcína od AstraZeneca by měla být mnohem levnější. Společnost uvedla, že stát bude podobně jako "šálek kávy" v kavárně. Podle SkyNews by jedna dávky měla vyjít okolo 86 korun.


Společnosti AstraZeneca i Pfizer uvedly, že vakcínu nebudou prodávat za účelem zisku. Vakcína by tak měla být k dispozici všem zemím za výrobní cenu.


Jak vakcíny fungují?

Oxfordská vakcína využívá oslabenou verzi běžného viru, který způsobuje nachlazení u šimpanzů. Virus je geneticky modifikován, takže je nemožné, aby rostl u lidí. Tato vakcína propašuje gen koronaviru do lidských buněk, aby vytvořil tzv. spike protein, na který imunitní systém vytváří reakci, pokud skutečný virus vstoupí do těla.

 


Obě vakcíny Pfizer a Moderna používají technologii známou jako mRNA, která používá genetický kód spíše než oslabenou formu viru. Buňky podle RNA vyrobí virový výběžek a poté, co tělo napadne skutečný koronavirus, poznají ho a začnou se proti němu bránit.

Související témata:
TN.cz