Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kim Ir-sen

Velké výročí, KLDR si připomíná úmrtí "Věčného prezidenta"

Severní Korea si připomíná 25 let od úmrtí zakladatele komunistického státu Kim Ir-sena. Tisíce lidí se přišly tradičně poklonit Věčnému prezidentovi k Velkému památníku v metropoli Pchongjangu a památku svého děda uctil i současný vůdce KLDR Kim Čong-un.

Odbíjí poledne a v Severní Koreji se zastavil život. Všichni vzdávají hold památce Kim Ir-sena. Severokorejci v úctě k zakladateli KLDR drží tři minuty ticha. Teprve poté začnou davy tisíců lidí proudit k ikonickým dvaadvacetimetrovým bronzovým sochám Kim Ir-sena a jeho syna a nástupce Kim Čong-ila, kde kladou květiny.

 

"Děláme to, co chtěl otec naší vlasti před svou smrtí - zůstáváme loajální našemu vůdci," vysvětlil obyvatel Pchjongjangu Čo Hjon-čol.

 

Současný vůdce Kim Čong-un nesměl při oslavách 25. výročí úmrtí svého děda chybět. Spolu se špičkami režimu se jeho památce poklonil v monumentálním mauzoleu, kde leží nabalzamované tělo zakladatele jednoho z nejizolovanějších států světa. Ceremonii živě přenášela severokorejská televize.

 

Loni se žádné velké oslavy nekonaly. Letos ale režim sáhl po velkolepém uctívání zřejmě proto, že Severní Koreu sužují sucha a už tak chudé obyvatelstvo bojuje s potravinovou krizí.

 

Kim Ir-sen založil Korejskou lidově demokratickou republiku v roce 1948 a v jejím čele stál až do své smrti v roce 1994.

 

 

Odhaduje se, že za jeho krutovlády přišlo o život více než jeden a půl milionu lidí. Kim Ir-sen, kterému režim posmrtně udělil titul Věčný prezident, dostával prý transfuze s krví mladých mužů, které mu měly zaručit lepší zdraví, před pětadvaceti lety ale podlehl infarktu.

 

Severokorejská média v den výročí Kim Ir-senova úmrtí zveřejnila i příběh syna bývalého jihokorejského ministra zahraničí, který údajně uprchl z Jižní Koreje do Severní. Útěky do jedné z nejchudších zemí světa pod přísnou vládou komunistického režimu jsou přitom velmi neobvyklé.
 

Kamila Kučerová / klma tn.cz / TV Nova