Úspěch české policie

Velké zatýkání v investiční firmě. Z lidí vylákali miliardu, utratit ji měli sami

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 20. 2. 2020
Téma:

Společnost slibovala výhodné investice na světových burzách, místo aby peníze zamířily na akciové trhy, padly za luxusní vozy a nemovitosti. Podle kriminalistů si trojice podezřelých mohla podvodem přijít až na jednu miliardu.

V pražském sídle firmy J.O. Investment s.r.o. provedli kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ SKPV) rozsáhlý zátah v úterý 18. února. "Tato společnost podle našich závěrů měla široké veřejnosti neoprávněně a soustavně nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii se zaměřením na akciové indexy, měnové páry - futures a komodity," vysvětlil důvod zátahu Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ SKPV.

 

Kriminalisté došli k závěru, že organizátor této trestné činnosti a jeho dva společníci žádnou investiční činnost nevykonávali a vylákané finanční prostředky měli používat výhradně pro svoji spotřebu. Posloužit jim měla především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a dalšího luxusního zboží. Kriminalisté provedli 18 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Včasným zásahem došlo k rozsáhlému zajištění movitého a nemovitého majetku v hodnotě přesahující 1 miliardu korun.

 

GALERIE: Zabavené věci

1
/
10
Zdroj: Policie ČR
Kradené věci - 1

 

Výnosy, které investiční společnost nabízela, se pohybovaly od 30 do 100 procent, byly tak zcela nereálné. V případě, že byly skutečně uhrazeny, tak jen za použití finančních prostředků dalších klientů. Snahou obviněných totiž mělo být udržení celého systému v provozu co nejdéle.

 

 

Zadržené osoby byly obviněny prozatím jen z pokračujícího zvlášť závažného zločinu „podvod“ spáchaného ve spolupachatelství. Jejich činnost nese znaky tzv. Ponziho schématu.

 

"Škoda měla být způsobena nejméně 2060 doposud zjištěným poškozeným. Její výše v tuto chvíli přesahuje 1 miliardu korun, ale kriminalisté NCOZ už nyní předpokládají, že v průběhu trestního řízení budou zjištěni další poškození a způsobená škoda podstatně vzroste," doplnil policejní mluvčí.

 

Kriminalisté doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků do produktů, které slibují neobvykle vysoké zhodnocení, neboť s podobným druhem trestné činnosti se policie opakovaně setkává.

Související témata:
TN.cz