brexit

Velké změny při cestách do Británie. Na tyhle věci byste měli dát pozor

Brexit
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
1.1. 2021 9:34
Téma:

Od 1. ledna začala platit nová pravidla pro cestování, pobyt, práci a studium Čechů ve Velké Británii. Britové v Česku jsou občany třetích zemí, stejné postavení mají Evropané v Británii. Pro občany členských zemí EU začal ve Spojeném království platit také například bodový imigrační systém. Změny nastanou v oblasti obchodu, ten nyní podléhá plnohodnotným hraničním kontrolám, či vzdělání.

Cizinci budou podle nového imigračního systému ve Velké Británii dostávat body za specifické dovednosti a kvalifikaci. Češi, kteří ve Spojeném království žijí trvale, mohou po zisku statutu usedlíka počítat s několika pravidly. O statut je třeba zažádat do 31. 6. 2021.

 

"Pro standardní cestování se nic nemění. Nadále je možné jet do Británie bez víza na dovolenou, na návštěvu rodiny nebo kamarádů. Doporučuji ale už od Nového roku cestovat s pasem, nikoliv jen s občanským průkazem. Je třeba se také nechat řádně pojistit a nepočítat s levným unijním roamingem," uvedl ke změnám pro cestovatele ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 

Nejdůležitější změny:

Klasické turistické cesty

Ty do šesti měsíců nebudou podmíněny vízem. Do 30. 9. 2021 je možné cestovat s občanským průkazem, poté již pouze s pasem. Ministerstvo nicméně doporučuje Čechům, aby již nyní pro jistotu cestovali rovnou s pasem. Tyto cesty zahrnují například dovolenou, návštěvy příbuzných, krátké studijní kurzy, některé výdělečné aktivity jako třeba účast na kulturních akcích.

 

Krátkodobé pracovní cesty

Do šesti měsíců také nejsou podmíněny vízem. Příkladem jsou různá obchodní jednání či vědecké konference.

 

Dlouhodobé pracovní cesty

V případě dlouhodobých pracovních cest, které zaberou déle než šest měsíců, je třeba zažádat o vízum, žádat bude možné on-line.

 

Krátkodobé studium

Do šesti měsíců, kdy student nebude čerpat příspěvky z veřejných financí, není krátkodobé studium podmíněno vízem.

 

Dlouhodobé studium

V případě dlouhodobého studia, které zabere přes šest měsíců, již budou studenti potřebovat vízum. Pro jeho získání musí žadatelé dosáhnout minimálně 70 bodů v imigračním systému. O vízum je možné žádat online půl roku před odjezdem, poplatek činí 348 liber.

 

 

Nutnost komerčního cestovního pojištění

To je potřeba i v případě krátkodobých pobytů. Evropský průkaz zdravotního pojištění v Británii již neplatí.

 

Roamingové sazby mimo EU

Na telefonické hovory s Velkou Británií se budou vztahovat roamingové sazby mimo EU, je potřeba se připravit na vyšší poplatky.

Související témata:
TN.cz