ministerská výjimka

Velké změny v zavádění e-receptů! Poslanci přijali důležitý návrh

Téma:

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se snaží odvrátit krizi, která hrozí kvůli zavedení e-receptů. Ty by měli lékaři začít používat povinně od ledna. A právě kvůli nim v pátek ministr jednal s poslanci o novele zákona, která by měla na jeden rok zrušit pokuty za jejich nepoužívání. A jednání bylo úspěšné. Poslanci ze zdravotního výboru jeho návrh přijali. Změnu vítá i opozice.

Povinnost pro lékaře používat systém e-receptů začne platit od ledna 2018. Státní ústav pro kontrolu léčiv by mohl těm, kteří se do systému nepřihlásí, udělit pokutu až dva miliony korun. Ve Sněmovně se v pátek na výboru pro zdravotnictví jednalo o změně zákona.

 

"Prošel pozměňovací návrh nového ministra Adama Vojtěcha, který na rok 2018 odkládá sankce, které by mohl SÚKL mohl udělat při chybách při preskripci elektronické preskripci," sdělil člen zdravotního výboru Kamal Farhan.

 

Nový šéf českého zdravotnictví, který je od středy ve funkci, má e-recepty mezi prioritami. "Bude zachována sice povinnost, ale nebudou lékaři sankcionováni. Tak aby tam byl nějaký hladký náběh toho systému," vysvětlil Adam Vojtěch.

 

 

Podle posledních údajů Státního úřadu pro kontrolu léčiv zřejmě nestihne své ordinace připojit do systému elektronických receptů až 4500 lékařů. Tedy zhruba deset procent těch, na které se povinnost vztahuje.

 

"Je to minimum, co se má udělat. Podle mě by bylo mnohem lepší zdobrovolnit alespoň na určitou dobu používání elektronického receptu," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

 

Zdravotnický výbor bude o této změně hlasovat až v lednu a až poté se k této novele zákona dostanou poslanci. Vypadá to tedy, že novelu zákona by mohli poslanci schválit až v polovině února, pokuty by SÚKL přitom neuděloval už od prvního ledna.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
František Bůžek/ lud TN.cz