předvolební duel

Podívejte se na nejdrsnější hádky Babiše a Zaorálka z Nova Duelu

Téma:

V předvečer voleb se na TV Nova vysílala zásadní politická debata. Do studia přijal pozvání předseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který stanul proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Duel nabídl skutečně velké množství klíčových okamžiků a témat, přišlo ale i na několik velmi emotivních projevů.

Hned úvodem duelu narážel moderátor Rey Koranteng na současnou situaci v ČSSD i hnutí ANO. Pak ale začala ostřejší debata týkající se zásluh současné vlády, Lubomír Zaorálek si myslí, že si Andrej Babiš připisuje zásluhy celé vlády. S tím Andrej Babiš nesouhlasí, veškeré úspěchy jako ministr financí má sepsané v bilanční knize.

 

Následovaly otázky týkající se možných koalic, Andrej Babiš konkrétní strany neuvedl. Předseda ČSSD vyloučil SPD, pak se ale opřel přímo do Andreje Babiše kvůli trestnímu stíhání. "Když máte na krku trestní stíhání, tak mu telefon v Evropě nikdo nezvedne," nechal se slyšet Zaorálek s tím, že by sociální demokraté do koalice s hnutí ANO šli, pokud ale nebudou mít trestně stíhaného předsedu.

 

Anketa

Kdo podle vás vyhrál Nova Duel?

Hlasovalo 7736 lidí.

 

Pokračovalo se okruhem, který se týkal hospodářství. Podle Andreje Babiše se povedlo, aby ekonomika rostla. Zaorálek souhlasí, že je ekonomika v růstu, nevhodné je ale to, že vydělávají především zaměstnavatelé, platy zaměstnanců rostou málo. Duel se následně stočil k danění velkých podniků, Andrej Babiš argumentoval tím, že za jeho působení probíhaly velké kontroly. Zaorálek reagoval tím, že je Babiš ve střetu zájmů.

 

Duel po chvíli opět ovládly emoce, když se diskuze stočila na cenu másla, což je v poslední době velmi silné téma. "Co se týče másla, tak to má opravdu máslo na hlavě pan Babiš," začal zostra Zaorálek, s tím, že na tom Andrej Babiš vydělává. "Máslo na hlavě máte vy a vaše strana, která má tady dlouhou historii v korupci a klientelismu," reagoval Babiš.

 

 

Diskuze se pak stočila na velmi ožehavé téma korupce. "Kdo měl korupční skandál?" ptal se Andrej Babiš přičemž začal vyjmenovávat témata týkající se ČSSD. "Ryba smrdí od hlavy. Když je někdo na tak vysoké funkci a je trestně stíhaný, nemůže se tvářit, že se nic neděje. Musí platit stejně jako uklízečka. S korupcí se nemůže bojovat, pokud se nebude měřit všem stejně," reagoval Zaorálek. Babiš jeho nařčení odmítl.

 

Následoval okruh týkající se mezd a rozhovor se velmi rychle stočil na téma agenturních pracovníků. Zaorálek obvinil Babiše, že dováží do svých podniků pracovníky ze zahraničí. "My to nechceme dělat, tak se vozí někdo ze zahraničí, protože cizincům nevadí takovou práci za ty peníze dělat. To ale ekonomice nepomůže, nějaká otrocká síla," prohlásil Zaorálek. S tím ale Andrej Babiš nesouhlasí.

 

 

Velmi ožehavým tématem se stala migrace. Hnutí ANO je podle Andreje Babiše proti kvótám a opřel se do premiéra Bohuslava Sobotky, protože podle něj dostatečně nekonal. Zaorálek se v tu chvíli rozčílil, nesouhlasil s tím, že by vláda nejednala. Politici se znovu začali hádat, proto moderátor přešel k otázce na členství v Evropské unie.

 

 

Na konci debaty se měli lídři vzájemně popsat. "Je to dravec, který likviduje konkurenci," reagoval ve zkratce Zaorálek. Babiš se trochu rozpovídal, podle něj se Lubomír Zaorálek změnil a začal v kampani lhát. Nakonec oba oslovili své voliče.

klma TN.cz