200 lidí

Velký krok, Kyjev si s proruskými separatisty vyměnil vězně

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Publikováno 29. 12. 2019
Téma:

Ukrajina si s proruskými separatisty vyměnila celkem dvě stě lidí zadržovaných od propuknutí konfliktu na východě země. Řada vězňů se tak vrací domů po pěti letech zajetí. Rozsáhlá operace je výsledkem listopadových jednání lídrů Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa v Paříži.

Rozsáhlá výměna zajatců mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty z Doněcké lidové republiky probíhala na kontrolním stanovišti Majorsk u města Horlivka na kyjevské straně frontové linie. Kyjev předal separatistům 124 lidí. Povstalci jich propustili 76.

 

Na výměně vězňů se prezidenti Ukrajiny a Ruska dohodli před třemi týdny v Paříži, kde probíhala několikahodinová jednání normandské čtyřky, tedy i za přítomnosti lídrů Německa a Francie.

 

"Strany se dohodly na tom, že předání vězňů ve formátu všichni za všechny bude provedeno do 31. prosince. Dohodli jsme se, že ověříme seznamy vězňů a červenému kříži k nim poskytneme přístup," sdělil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

 

Výměna zajatců je významným krokem pro vyřešení jediného aktivního evropského konfliktu, který si za posledních pět let vyžádal více než 13 tisíc lidských životů. Mezi Ukrajinou a Ruskem, které svou účast v bojích nadále odmítá, existuje ale stále spor.

 

 

"Je nezbytné sladit proces uzavření míru provedením politických reforem na Ukrajině stanovených v Minské dohodě. V první řadě jde o provedení stálých ústavních změn, které stanoví speciální status regionu Donbas," uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

 

O tom ale ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj slyšet nechce - podle něj musí mít Kyjev nad východními regiony plnou kontrolu. Dnešní předání vězňů tak sice považuje za důležitý posun, stále je ale potřeba určit osud Ukrajinců, kteří zůstávají v zajetí v Rusku a na okupovaném Krymu.
 

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova