cestovní doklady

VELKÝ PŘEHLED: Kam vás pustí na občanku a kde je potřeba pas?

Cestovní pas
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Kam vás pustí s občankou a kam potřebujete cestovní pas?

Sezóna letních dovolených odstartovala a statisíce Čechů každoročně míří do zahraničí. Aby vás tam pustili, musíte mít platný cestovní doklad. Kam vám stačí občanka a kde budete potřebovat cestovní pas? A co dělat v případě, že si na poslední chvíli všimnete, že máte doklady neplatné?

Začátkem léta každoročně vyvstává otázka, jaké doklady potřebujeme pro cestu do zahraničí. Nejčastěji Češi míří do Chorvatska, Itálie a na Slovensko. Do všech těchto zemí vám stačí platná občanka.

 

"Pokud jedeme v rámci Evropské unie, respektive Schengenského prostoru, stačí nám občanský průkaz. Ten musí být samozřejmě platný. Mimo evropskou unii musíme mít cestovní pas se strojově čitelnými údaji a biometrickými údaji. Takový pas se vydává ve lhůtě 30 dnů," vysvětlil Jan Stiebitz z ministerstva vnitra.

 

Jen na občanku se dostanete i do některých zemí, které součástí Evropské unie nejsou. S nimi má Česko uzavřenou smlouvu o uznávání občanských průkazů jako cestovních dokladů. Patří mezi ně například Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Makedonie či Gruzie.

 

 

V tabulce najdete přehled zemí, kde vám ke vstupu stačí platný občanský průkaz:

 

"Tam bych občanům doporučil, aby si zjistili příslušné podmínky vstupu na dané území, protože se někdy mění. Některé občanské průkazy máme bez strojově čitelných údajů a ty nejsou do těchto zemí uznávány. Většinou se vydávají po ztrátě, odcizení, po nabytí státního občanství. V oběhu jsou také knížkové občanské průkazy u starších osob. Na ty nedoporučujeme cestovat, protože v cizině nejsou tak známé," poradil Stiebitz.

 

Pokud cestujete s dítětem, i ono potřebuje vlastní cestovní doklad, rodný list v takovém případě nestačí. Může se jednat jak o cestovní pas, tak o občanský průkaz. V roce 2012 byl totiž ukončen zápis dětí do dokladů rodičů, takže už na rodičovský doklad vycestovat nemohou.

 

 

V některých zemích byste si měli dát pozor na platnost svého pasu i po návratu z dovolené. Někdy je totiž nutné, aby vám cestovní doklad platit třeba ještě půl roku od chvíle, kdy jste v zahraničí byli. "Mezi takové země patří například Egypt či Thajsko, do Turecka je pak vyžadováno asi 150 dní," doplňuje Stiebitz.

 

 

Nové doklady lze vyřídit i na poslední chvíli

Pokud na poslední chvíli zjistíte, že máte neplatný cestovní doklad, nemusíte si zoufat. Tzv. rychlopasy s platností na půl roku už sice stát nevydává, za šest dní ale můžete dostat pas, který vám bude platit 10 let, v případě dětí 5 let. Připravte se ale, že sáhnete hlouběji do peněženky, Dospělé vyjde na 4000 korun, děti do 15 let na 2000 korun. Dobrou zprávou je, že od 1. července bude možné takový pas dostat už za 24 hodin. Podrobnosti si můžete přečíst TADY.

 

Kam potřebuji vízum a jak o něj žádat

Nejpopulárnější vízové destinace jsou USA, Čína a Rusko. "S žádostí o vízum se obracejte na příslušný zastupitelský úřad, který je uděluje. Do Ruska trvá vyřízení šest dnů, do Ameriky dokonce můžete o vízum žádat přes internet," řekl úředník.

 

 

Pokud jste zemi v tabulce nenašli a nepatří ani mezi země, kam můžete cestovat na občanský průkaz, budete vízum potřebovat. Jak o vízum žádat, se dočtete na stránkách ministerstva zahraničí.

 

 

Pustí vás domů, když doklady v zahraničí ztratíte?

V případě ztráty dokladů byste se vždy měli obrátit na nejbližší zastupitelský úřad. Ten s vámi ztrátu sepíše a informace pošle na úřad s rozšířenou působností. "Ztráta je pak zavedena do systému tak, aby se tyto údaje promítly do Interpolu a Schengenského informačního systému a aby vaše doklady nebyly nějak zneužity – jinými slovy jsou zneplatněny. Zastupitelský úřad vám pro návrat do vlasti vydá cestovní průkaz," zakončil pracovník ministerstva.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Sdílíte fotky z dovolené na sociálních sítích? Už to nikdy nedělejte!

Kamarádi si pronajali v Chorvatsku dům s kulečníkem. Po příjezdu přišlo nevídané zklamání! FOTO

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom TN.cz