šíření koronaviru

Velký problém na Moravě. Stovka pedagogů skončila v karanténě

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 1. 9. 2020
Téma:

Velký problém řešili ve Zlínském kraji, který minulý týden pořádal seminář pro učitele. Na východě Moravy je po něm v karanténě zhruba stovka pedagogických pracovníků. Účastnili se ho totiž zástupci velké části tamních škol.

Přesně 96, tolik pedagogických pracovníků je v karanténě po jediném školení. To proběhlo přímo ve Zlíně. Seminář proběhl v polovině minulého týdne a byl určený především pro asistenty pedagogů a výchovné poradce.

 

"Bylo to školení krajského akčního plánu pro asistenty pedagogů o tom, jak zlepšit výuku "inkludovaných" dětí," řekl poslanec a radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík (STAN).

 

Přímo na školení byl jeden z pedagogů nakažený koronavirem. Všechny účastníky ale stihli hygienici kontaktovat do konce minulého týdne, ti tak do škol napříč Zlínským krajem nenastoupili a skončili v karanténě.

 

V opačném případě by velká část škol na východě Moravy nejspíš vůbec nezahájila 1. září nový školní rok. Úplně bezproblémový rozjezd školního roku ale ve Zlínském kraji není.

 

 

Uzavřena zůstává například základní škola ve Žlutavě na Zlínsku. Pro žáky tu začíná nový školní rok v pátek, a to distanční výukou.

 

"Probíhá kontaktování zákonných zástupců a žáků, stanovují se časové rozvrhy. V době pandemie jsme byli velmi úspěšní v oblasti on-line výuky, máme s tím bohaté zkušenosti," popsala ředitelka školy Hana Zvoníčková.

 

 

V karanténě tu skončil celý učitelský sbor. Bez dvou kolegyň se musejí obejít i na základní škole v Křibech. "Co se týká vysílání na školení, budeme volit pouze ta školení, která jsou on-line," tvrdí zástupce ředitele ZŠ Křiby Pavel Růžička.

 

Zavřené jsou základní školy Na Výsluní v Uherském Brodě nebo v Nivnici – kantorům tam přednášel školitel, u kterého testy odhalily Covid-19. Obdobný problém mají i v Horní Moštěnici na Přerovsku.

 

 

 

"Nám krajská hygienická stanice vyhlásila karanténu pro celý pedagogický sbor. Rada obce na základě toho prostě uzavřela základní školu," řekl starosta obce Vladimír Martínek.

  

Podle nové americké studie může otevření škol výrazně zvýšit riziko nákazy. Právě děti mohou totiž podle ní být mnohem déle infekční než dospělí. U nás se teď navíc dvoutýdenní karanténa zkrátila na deset dnů.

 

"Nejsem si jist, nakolik je korektní informace o tom, že děti vylučují tento virus v životaschopné podobě takto dlouhou dobu," prohlásil epidemiolog Roman Prymula.

 

 

Problémy panují i na jihu Čech. "Se začátkem školního roku jsme dosud museli rozhodnout o karanténě v případě učitelů čtyř jihočeských škol. K základním školám v Bavorově a Záboří na Strakonicku a Střední škole obchodu, služeb a řemesel v Táboře jsme rozhodli o karanténě i v případě pedagogického sboru ZŠ Fr. Křižíka v Bechyni, kde je pozitivní jeden člen pedagogického sboru, který byl ale v kontaktu s ostatními zaměstnanci školy," řekla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

 

Podle ministerských úředníků je škol v celé republice, které kvůli koronaviru nezahájily výuku, zhruba dvacítka.

klma tn.cz / TV Nova