Návod

MANUÁL k 5tisícovému příspěvku: Kdo a jak dostane rouškovné

Důchod
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.11. 2020 5:45
Téma:

Příspěvek k důchodu, takzvané rouškovné, ve výši 5000 korun do konce roku přistane na účtech bezmála 2,9 milionů lidí. Jste mezi nimi a bude nutné o peníze speciálně žádat? Redakce TN.cz připravila přehled, co všechno byste o mimořádném příspěvku měli vědět.

Na mimořádný příspěvek 5000 korun k důchodu se v prosinci může těšit bezmála 2,9 milionů lidí. Poslanci i senátoři mu dali zelenou, teď už se čeká pouze na podpis prezidenta Miloše Zemana.

 

O penězích se často mluví jako o rouškovném nebo úplatku. Vláda Andreje Babiše (ANO) ale kritiku odmítá s tím, že senioři i další příjemci důchodů měli kvůli epidemii covidu-19 zvýšené výdaje a několik tisíc korun navíc si zaslouží.

 

"Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků," uvedla na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

 

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI:

 

Kdo má na 5000 korun nárok? 

Mimořádný příspěvek dostanou příjemci všech starobních, invalidních (všechny stupně), sirotčích a vdovských a vdoveckých důchodů. Pokud někdo pobírá kombinaci vyjmenovaných důchodů, na příspěvek má nárok pouze jednou.

 

Je nutné o příspěvek žádat?

Speciální žádost se vyplňovat nemusí. Peníze přijdou v prosinci společně s běžným důchodem, pokud zákon podepíše prezident Zeman.

 

Kdy a kam peníze přijdou?

Česká správa sociálního zabezpeční (ČSSZ) začne příspěvek posílat na začátku prosince, může zabrat několik dní, než vám peníze dorazí. Dostanete je na stejný účet nebo adresu, na kterou vám chodí důchod.

 

 

Od kdy je nutné být v důchodu, aby vám přišel příspěvek?

Kdo požádal o důchod do 30. listopadu 2020 s tím, že důchod mu je přiznán nejpozději od 30. listopadu, dostane 5000 korun dodatečně.

 

Jak je to s příspěvkem na bydlení a exekucemi?

Příspěvek se nezapočítává k příspěvku na bydlení ani žádným jiným dávkám. Peníze navíc nemůže zabavit exekutor a nevztahuje se na něj daň z příjmu.

 

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz