Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.2. 2016 18:56
video testujeme

VELKÝ TEST ŠUNKY: Ve které je nejvíce masa a je nejchutnější?

Zdroj: TN.cz

Šunku si občas koupí snad každý masožravec. Správná vepřová šunka, na kterou jsme se rozhodli tentokrát zaměřit, by měla být z kýty a příjemně jemně chutnat. Splňují to ale všechny na trhu? Rozhodli jsme se to zjistit a nakoupené šunky jsme poskytli k otestování našemu odborníkovi Petru Stupkovi!

Nakoupili jsme napříč trhem různé vepřové šunky, tedy jak ty standardní, tak i výběrové, i ty nejvyšší jakosti. Obsah masa v jednotlivých baleních se tak pohyboval mezi 60 a 96 %. Náš kulinář postupně ochutnával jednotlivě naservírované vzorky a hned hodnotil jejich vzhled, vůni, chuť a konzistenci. Jednotlivé vlastnosti vzorků Stupka bodoval a po sečtení bodů utvořil konečné pořadí. A jak mu chutnalo?

 

Ačkoliv bylo vzorků rovnou pětadvacet, žádný v testu vyloženě nepropadl. A to je dobrá zpráva pro nás všechny. Samozřejmě, daly by se na trhu asi sehnat šunky, které svou kvalitou a obsahem masa, nevyhovují, my jsme ale na takové v regálech supermarketů nenarazili. "Před lety by se nám o něčem takovém mohlo leda tak zdát," prozradil nám Stupka.

 

 

Nejméně bodů ve Stupkově hodnocení získala trojice výrobků, a to dušená šunka výběrová od značky Krásno, dušená šunka Bivoj a dušená šunka krájená Korrekt. "Když je koupíte, nebudete litovat, ale můžete volit i lepší," hodnotí kulinář výrobky na sdíleném 23. až 25. místě. O něco lépe skončily další tři šunky, a to dušená šunka Baroni, dušená šunka výběrová Gustoso a dušená šunka standard značky Schneider. Patří jim sdílené 20. až 22. místo v našem hodnocení.

 

Tabulka - Pořadí testovaných vepřových šunek

 

Další šunky v pořadí jsou již podle Stupky nadprůměrné kvality. Na 14. až 19. místě našeho testu se umístila dušená šunka K-Classic, Delikatesní vařená šunka Zimbo, Vepřová šunka Royal značky Ponnath, Poctivá šunka od kosti od Kosteleckých uzenin a Šunka od kosti nejvyšší jakosti od značky LE&CO. Jejich společným znakem je, že jsou poněkud tužší. Například šunky K-Classic a Zimbo jsou ještě k tomu nakrájené na příliš silné plátky. "Ideální jako teplá šunka k bramborové kaši, méně už na chleba s máslem," radí kulinář. Vzorek číslo 24, tedy šunka od značky Ponnath, má sice nejvyšší podíl masa ze všech testovaných výrobků, je ale poněkud suchá a bez šťávy.

 

Jemná a chutná dušená šunka. Tak by se daly stručně pojmenovat všechny ty, které se vešly do skupinky produktů na 6. až 13. místě našeho testu. "Jsou opravdu šunkové chuti i vůně, prostě takové, jak šunka má být," chválí je Stupka. Které šunky to jsou, se můžete podívat v naší přehledné tabulce.

 

 

Těsně pod stupně vítězů by Petr Stupka umístil šunku nejvyšší jakosti z Alberta a Váhalovu šunku (sdílené 4. až 5. místo). "Je to ovlivněné mou individuální chutí," přiznává kulinář. Bronz bere selská šunka značky Berger, která je krásně tence nakrájená a šťavnatá. A i o vítězství se tentokrát musely podělit dva výrobky. Stupkovi nejvíce chutnala Bohemia šunka značky Chodura a Česká šunka od Vocílky.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TEST DĚTSKÉ ŠUNKY: Vybírejte podle obsahu masa!

Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

Noční můra dietologů: 9 nejpodivnějších jídel z fastfoodů

10 jídel, které nás pomalu zabíjí! Možná je jíte denně

VIDEO: Žena sní plátek uzeného za setinu vteřiny. Vdechne ho...

Vyhazujete skořápky od vajec? Pak děláte obrovskou chybu!

TN.cz
Reklama