Nový expertní tým

Velký úklid v ČSSD po Sobotkovi! Hamáček se zbavuje jeho poradců

Bohuslav Sobotka a Jan Hamáček
Zdroj: TN.cz

Sociální demokracie přistoupila k výměně expertního týmu, který radil bývalému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. Nový šéf strany Jan Hamáček si coby experty strany na jednotlivá témata vybral jiné lidi. Prostor by měli dostat ministři a členové užšího vedení ČSSD

O velkých změnách v Lidovém domě informuje ve středečním vydání deník Právo. Podle něj má být prvním, kdo z expertního týmu sociální demokracie odejde, její ekonomický expert Michal Pícl. Pro Sobotku navrhl daňovou reformu.

 

Ta počítala s tím, že lidé do 30 tisíc hrubého příjmu měli ze superhrubé mzdy platit 12% daň. Daňová sazba byla dále odstupňována ve čtyřech pásmech, přičemž lidé s příjmy nad 50 tisíc měli platit 32% daň.

 

Hamáček chce, aby v expertním týmu byli aktivní politici strany. Představí jej, až bude kompletní. Sociální demokraté také čekají na výsledky vnitrostranického referenda, v němž se členská základna rozhoduje, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO podporované komunisty. Výsledky budou známé už v pátek.

 

Pokud se sociální demokraté pro vládní angažmá rozhodnou, členy expertního týmu a odborníky strany na jednotlivá témata budou logicky ministři, kteří za daný resort zodpovídají ve vládě. Předseda strany Jan Hamáček by měl být ministrem vnitra, kulturu by měl mít na starosti olomoucký primátor a poslanec Antonín Staněk, resort práce a sociálních věcí pak Petr Krčál.

 

 

Ministrem zemědělství by se měl stát Miroslav Toman, který zatím není členem ČSSD, podle Hamáčka se ale do strany chystá vstoupit. Na post ministra zahraničí chce strana prosadit europoslance Miroslava Pocheho, s nímž má ale velký problém prezident Miloš Zeman.

 

Podle informací Práva by pak expertní tým měli doplnit místopředsedové strany - Jana Fialová by měla v gestci školství, Roman Onderka dopravu a Martin Netolický regionální politiku.

 

Část ČSSD má obavy z hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD - více v reportáži:

vbo TN.cz