Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 2. 2019
Beluga XL

"Velrybí" letadlo úspěšně zvládlo testy, bude největší na světě!

Zdroj: TV Nova

Nové letadlo společnosti Airbus, nazvané Beluga XL, podle charakteristického tvaru připomínajícího bílého kytovce podobného delfínovi, úspěšně prošlo zátěžovými testy. Nový letoun by tak mohl být uveden do provozu už letos.

Je bílá, má vysoké čelo a dění kolem sebe pozoruje velkýma kulatýma očima. Tuhle běluhu byste ale ve vodách oceánu hledali jen těžko - na svět se dívá z několikakilometrové výšky.

 

Při testovacím letu mělo letadlo za úkol vynést do vzduchu několikatunové křídlo Airbusu A350 a proletět se s ním nad jednou ze základen Airbusu ve Walesu ve Velké Británii. Pokus dopadl úspěšně.

 

"Tohle letadlo je ikonou naší společnosti. Je to náš hnací stroj. Je to víc než jen letadlo. Tenhle letoun umožňuje Airbusu každý den stavět další a další stroje," rozplývá se ředitel programu Beluga XL Bertrand Grosse.

 

 

Beluga XL bude největším nákladním letadlem na světě a běžný cestující se v ní nikdy neproletí. Pro letoun je charakteristický odklápěcí předek, který umožňuje lepší manipulaci s nákladem při nakládání a vykládání.

 

Verze XL je nástupcem své jmenovkyně, která brázdí oblaka od roku 1995. Nová verze má o 30 procent větší nákladní prostor a může unést až dvě křídla naráz. Je také o několik metrů delší a širší. Velikostí současného obra nebes, dvoupatrový Airbus A380, sice nepřekoná, ten ale brzo kvůli vysokým nákladům na provoz skončí a tak bude Beluga novým letounem číslo jedna.

pez, Kateřina Vodvářková TN.cz
Reklama