Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

chaos v zemi

Venezuela zažila blackout! Podle Madurovy vlády šlo o sabotáž

Venezuelu postihl výpadek elektřiny
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek odpoledne zažila Venezuela rozsáhlý výpadek elektřiny, který způsobil především v hlavním městě Caracas obrovský chaos. V provozu nebylo například letiště ani metro. Podle vlády prezidenta Nicoláse Madura se mělo jednat o sabotáž.

Výpadek postihl celkem 18 z 23 venezuelských států. Problémy mělo letiště v hlavním městě Caracas, které přerušilo provoz, a zaměstnanci byli posláni domů. Nejezdilo také metro, takže většina lidí musela jít pěšky. I řidiči řešili na silnicích komplikace, jelikož nefungovaly semafory.

 

Venezuelský zpravodaj El Pitazo informoval obyvatele, že za výpadkem nejspíš stojí selhání vodní elektrárny Simón Bolívar, která je součástí přehrady Guri a nachází se ve státě Bolívar.

 

Na to reagovala vláda stávajícího prezidenta Nicoláse Madura, která výpadek označila za sabotáž. Maduro také z problémů viní opozičního a zároveň dočasného prezidenta Juana Guaida, že se pokouší provést převrat s pomocí "amerického imperialismu", uvedl The Guardian.

 

 

"Není to útok na vládu. Jedná se o útok na lidi," vysvětlil novinářům venezuelský ministr energetiky Luis Motta Domínguez. Státní energetická společnost Corpoelec uvedla, že pracuje na obnovení elektřiny.

 

Guaidó, kterého podporuje většina evropských států včetně USA, uvedl, že výpadek je záležitostí chaosu, rozhořčení a znepokojení v zemi. "Světlo by se vrátilo, jakmile by byl pan Maduro odstraněn ze země," řekl Guaidó.

reg TN.cz