Jižní Amerika

Venezuelská krize: Donald Trump připustil možnost vyslání armády

Téma:

Venezuelou dál otřásají masové protesty statisíců lidí. Konec vlády prezidenta Madura, který přivedl zemi k ekonomickému bankrotu, je podle mnohých na spadnutí. Americký prezident Donald Trump řekl, že jednou z možností, jak situaci řešit, je i vyslání armády do Venezuely.

Davy lidí volají po změně režimu, ulicemi Caracasu duní hesla jako svoboda a "ano, můžeme". Mladí i staří napříč společenskými vrstvami přišli podpořit svého hrdinu, šéfa opozičního hnutí Juana Guaida, o jehož popularitě není pochyb.


Guaido se prohlásil za prezidenta země, tím ale oficiálně zůstává Nicolás Maduro. Ten spolu se svým předchůdcem Hugo Chávesem přivedl kdysi jednu z nejbohatších zemí Latinské Ameriky na mizinu.


Své příznivce má i Maduro, který pod tlakem veřejnosti slibuje posunout parlamentní volby z roku 2020 na letošek. Stěžejní ale bude, na čí stranu se přikloní armáda.

 


Jako první se rozhodl vypovědět Madurovi oficiálně poslušnost generál leteckých sil Francisco Esteban Yanez Rodriguez. “Neuznávám vládu diktátora Nikolase Madura. Za dočasného prezidenta považuji Juana Guaida. Devadesát procent naší armády nestojí na straně diktátora, ale lidu,“ prohlásil Rodriguez.


Pro zahraniční pozorovatele je situace ve Venezuele dlouhodobě neudržitelná a pád režimu se podle nich blíží.
 

Karolína Tomašková TN.cz