madurův režim

USA pošlou nad Venezuelu letadla. Budou sesílat humanitární zásoby

Donald Trump
Zdroj: TV Nova
Téma:

Venezuela se potýká v posledních dnech s krizí ohledně konce vlády prezidenta Madura, který zemi přivedl k ekonomickému bankrotu. I když má Maduro příznivce, stále více lidí volá po změně režimu včetně států EU i USA. Trump také do Venezuely poslal další zásoby humanitární pomoci. Protože předchozí zásilka byla zadržena na hranicích, tentokrát zásoby přivezou letadla.

Ve Venezuele se stále prohlubuje humanitární i politická krize a ostatní státy se snaží zemi pomoci. Většina států včetně České republiky se postavila za zvolení Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem, který by ve funkci nahradil prezidenta Nicoláse Madura.

 

Jeho režim je totiž kritizován kvůli porušování práv, za prohloubení ekonomické krize nebo pronásledování opozic. Maduro má však mezi lidmi stále příznivce a dochází tak k řadě nepokojům.

 

 

USA vyslaly do Venezuely zásilku humanitární pomoci, která čeká na venezuelských hranicích s Kolumbií. Jelikož se minulá dodávka potýkala s problémy, kdy jim v průjezdu bránila venezuelská armáda, rozhodly se Spojené státy 250 tun nové zásilky dopravit do země pomocí letadel, informovala agentura AP na svém twitteru.

 

Letadla vzlétnou v sobotu do hraničního města Cucuta, kde spustí na zem zásoby humanitární pomoci označené americkou vlajkou. USA poskytují humanitární pomoc po celém světě, avšak poprvé se bude týkat i Venezuely.

 

Dále USA v pátek uvalily sankce proti čtyřem vysoce postaveným úřadníkům Venezuelské národní zpravodajské služby a speciálních policejní sil. Podle amerického ministra financí Stevena Mnuchina jsou odpovědní za korupci v zemi a potlačují demokracii.

 

Podívejte se na reportáž o bránění humanitární pomoci na hranicích venezuelskou armádou:

 

reg TN.cz