HRAD SVOJANOV

Veřejná sbírka zachránila poničenou památku! Kastelána to dojalo

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 15:01
13.11. 2020 14:41
Téma:

Dvoumilionovou opravu na hradě Svojanov na Svitavsku urychlila veřejná sbírka, do které přispěli návštěvníci památky. Hradby z 15. století se po prudkých deštích zřítily v červenci. Popraskalo i zdivo na nádvoří, ale na další opravy peníze nebyly. Památky jsou teď navíc zavřené a peníze od turistů chybí.

Hradba v létě vypadala, jakoby skrz ni prošla dělová koule. Žádná středověká armáda ale tohle nezvládla, udělala to jedna velká průtrž mračen.

 

Pohroma přišla ve chvíli, kdy památky nejsou kvůli koronaviru ve formě. Kromě státu a kraje se ale složili i samotní návštěvníci hradu. "Přispěli nám částkou 130 tisíc korun, toho si vážím," řekl kastelán hradu Svojanov Miloš Dempír.

 

 

Naráz se vyvalilo třicet kubíků zdi. Tuny materiálu skončily hluboko pod hradem. Jen do základů přišlo dvacet pět tun betonu. Opěrná zeď i samotná hradba se bude stavět dva měsíce. Mozolů na rukách budou mít stavitelé nespočet, a to kvůli stále podmáčenému terénu.

 

A beznadějná je situace i na nádvoří. "Nejsme schopní realizovat spoustu oprav," zoufá si kastelán Dempír. Hrad musí být kvůli vládním nařízením zavřený a výpadek turistů dělá v kase mínus dva miliony korun.

TN.cz