Osmihodinová šichta

Vesmírná fuška: Rusové vypustili čtyři satelity a montovali anténu

Téma:

Dva ruští kosmonauti z mezinárodní vesmírné stanice strávili téměř 8 hodin ve volném prostoru. Během kosmické procházky vypustili čtyři malé satelity. Na stanici také upevnili speciální anténu, která umožní lépe sledovat trasy stěhovavého ptactva na Zemi.

První satelit o velikosti krabičky kapesníčků opouští stisk Sergeje Prokopjeva v 11:43 dopoledne amerického centrálního času - ve chvíli kdy je mezinárodní vesmírná stanice 400 kilometrů nad městem Naperville ve státě Illinois. Když o téměř 15 minut později vypouští čtvrtý, stanice je už skoro nad Španělskem.

 

Modrou planetu pod sebou dvojice ruských kosmonautů - Sergej Prokopjev a Oleg Artemjev - ze své výstroje pozoruje ještě téměř osm hodin. Na stanici upevňují anténu pro projekt ICARUS - mezinárodní satelitní systém, který pomocí GPS sleduje migrační trasy malých ptáků.

 

Ze Země každý pohyb kosmonautů - od odmotávání a tahání zapletených bílých kabelů až po jejich propojování - sledují desítky vědců. Ve volném prostoru nakonec strávili déle, než čekali - zprovoznění systému ale bylo úspěšné. ICARUS bude nejprve mapovat trasy kosů a hrdliček, poté se rozšíří i na další zpěvné ptáky, kaloně a větší živočichy.

 

 

Sergej s Olegem čas nejdelší vesmírné procházky - 8 hodin a 56 minut, nepokořili. Užili si ale nejméně pět východů a pět západů slunce. Stanice na oběžné dráze Zemi za 24 hodin obkrouží přibližně 16krát - posádka tedy za den shlédne 16 východů a 16 západů.

pez, Kristina Tůmová TN.cz