první výsledky

Vesmírný "doutník" dál mate vědce, hledají mimozemský signál

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
Zdroj: European Southern Observatory/M. Kornmesser
Téma:

Podivný mezihvězdný návštěvník Oumuamua dál mate vědce. Podle nich může jít o sondu mimozemské civilizace, na výzkum záhadného objektu se tak soustředí celá řada observatoří a teleskopů. Program Breakthrough Listen zkoumá to, zda z objektu nevychází nějaký cizí signál.

O tom, co je vesmírný "doutník" Oumuamua zač, vedou vědci už několik týdnů spory. Je to první těleso z vnějšku naší sluneční soustavy, které se nám podařilo zaznamenat. Původně si mysleli, že je to kometa nebo asteroid, další zkoumaní ale jen otevřelo více otázek.

 

Nyní si vědci nejsou jistí téměř ničím a zaměřují se na to, zda se nejedná o umělý výtvor mimozemské civilizace. Skupina odborníků z programu Breakthrough Listen zaměřila na objekt svůj teleskop Green Bank.

 

Ten měl za úkol zjistit, zda z "doutníku" nevychází nějaký cizí signál. Data z prvních dvou hodin pozorování ale nadšení tlumí, analýza ukázala, že z mezihvězdného cestovatele nevychází žádný signál, který jsme schopni v současné chvíli zachytit.

 

Vědci ale neztrácejí naději, hledání mimozemského signálu vzhledem k ohromnému množství dat teprve začalo. Zatím se podařilo analyzovat frekvence mezi 1,7 a 2,6 GHz, další data z ostatních přijímačů vědci teprve zkoumají.

 

 

"Náš tým je neuvěřitelně zvědavý, co odhalí další pozorování a analýza," uvedl ředitel výzkumného centra Seti Andrew Siemion.

 

Breakthrough Listen je program, který se snaží zachytit radiový signál pokročilé mimozemské civilizace, v rámci programu vědci zkoumají nejbližší hvězdy a galaxie v širokém spektru radiových a optických pásem.
 

ČTĚTE TAKÉ:

DECHBEROUCÍ MÍSTO NA ZEMI: Mystické moře, které připomíná noční oblohu

klma TN.cz