tajemství odhaleno?

Vesmírný "doutník" zmátl vědce. Věří, že je to mimozemská loď!

Mezihvězdný asteroid Oumuamua - umělecký koncept
Zdroj: European Southern Observatory/M. Kornmesser
Mezihvězdné těleso Oumuamua
Téma:

Co se na první pohled zdálo být kometou nebo planetkou, nyní vypadá jako mimozemská loď. Alespoň k tomuto závěru dospěli vědci zkoumající záhadné těleso Oumuamua, které před několika týdny minulo Zemi. Objekt ve tvaru doutníku je prvním tělesem cizího původu (do naší sluneční soustavy se dostal zvenčí).

S odvážným a pro mnoho lidí bizarním tvrzením přišli experti z projektu SETI, který se zaměřuje na hledání mimozemské inteligence, informuje britský Daily Mail.

 

Odborníci už urychleně zaměřují teleskopy a nebeské těleso chtějí ještě blíže prozkoumat. Zbývá jen několik málo dní, než jim opět zmizí z dosahu dalekohledů. "Čím více tento objekt studuji, tím zvláštnější se zdá. Přivádí mě to na myšlenku, jestli nejde o uměle vyrobenou sondu vyslanou mimozemskou civilizací," uvedl Avi Loeb z katedry astronomie Harvardovy univerzity.

 

Těleso je výjimečné zejména tím, že se do sluneční soustavy dostalo z jiné části galaxie, což se podařilo zjistit vůbec poprvé v historii.

 

 

Ačkoli vše nasvědčovalo tomu, že jde o asteroid, tvar protáhlého doutníku a délka několik stovek metrů je velmi nezvyklá. Badatelé přitom už dříve tvrdili, že právě tento tvar by byl pro vesmírné cesty mezihvězdného plavidla ideální, protože by se razantně snížilo riziko poškožení.

 

"Dosud nepanuje shoda na tom, jakého původu by mohl objekt být," sdělila iniciativa Breakthrough Listen s tím, že je odhodlána prověřit možnost, že by Oumuamua mohl být mimozemským artefaktem.

lud TN.cz