historický okamžik

Vesmírný kontakt: Olomoučtí studenti se spojili s astronauty!

Téma:

Olomoučtí gymnazisté a radioamatéři v úterý navázali spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. S astronautem Timothy Peakem mluvili asi 10 minut a dozvěděli se například, co mu nejvíc ve vesmíru chybí. V Česku šlo o první takové spojení, olomoucké studenty si vybrala sama NASA.

"Je velké privilegium hovořit s Českou republikou prostřednictvím našeho prvního rádiového spojení v historii," byla první slova, která od britského astronauta studenti ze tří olomouckých gymnázií slyšeli. Bylo přesně 9 hodin a 22 minut. Historický okamžik. A pak přišly první otázky.

 

"Co vám nejvíce chybí ze zemské přitažlivosti?" zněla jedna z otázek olomouckých studentů. " Nejvíce mi chybí moje postel," odpovídal Tim Peak, který má na ISS aktuálně velení.

 

ISS se v době spojení nacházela 400km nad Olomoucí a pohybovala se rychlostí 27 tisíc kilometrů za hodinu. Spojení zajišťovala třímetrová anténa. "Kmitočet byl tajný, nikdo ho nesměl vědět, ani kamery nesměly zabírat displeje, aby nás nikdo nerušil," popisoval okolnosti spojení jeden z operátorů Ivo Dostál.

 

 

Kontakt s vesmírnou stanicí trval deset minut. Přesně tak dlouho se ISS pohybovala nad Olomoucí. Samotná technická a administrativní příprava byla poměrně složitá a trvala pět let. Všechny otázky, výběr studentů i techniky musela schválit NASA. Až do konce dubna se do projektu mohou hlásit další tuzemské školy.

 

 

Spojení ukončili žáci a učitelé popřáním hodně štěstí a bezpečí a potleskem, který, i když je po podobných spojeních obvyklý, nepostrádal nadšení z úspěšného navázání kontaktu. Nezbývá než pogratulovat všem, kdo za přípravou spojení stáli.
 

Související témata:
Dominika Večerková, klma TN.cz