Tornádo v Rumunsku

Vesnicí se přehnalo tornádo! Prachový ďábel všechny vyděsil

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Publikováno 14. 7. 2020
Téma:

Vesnicemi v rumunské župě Tulcea se v neděli odpoledne hnalo tornádo. Tedy alespoň zdánlivě, ve skutečnosti se jednalo o takzvaného prachového ďábla. I ten však dovede být nebezpečný. Překvapení svědci se o videa přírodního úkazu podělili na sociálních sítích.

Obyvatele rumunské župy Tulcea o víkendu vyděsil prachový ďábel. Na první pohled se totiž zdálo, že se na ně žene tornádo. Jenže i vír tvořený z písečných částic může pro člověka i majetek představovat hrozbu.

 

Říká se mu také rarášek a vyskytuje se na místech, kde se mísí studený vzduch se vzduchem na teplém a suchém povrchu. Mohou se z něj uvolňovat plyny a další prvky do ovzduší, člověk je tak snadno vdechne nebo se mu dostanou do očí a uší.

 

V neděli naštěstí nikomu zdravotní problémy několik desítek metrů vysoký prachový ďábel nezpůsobil. "Jedná se o krátkodobý úkaz, který způsobuje škody velmi zřídka. Ani tentokrát se nic vážného nestalo," řekl portálu evz.ro meteorolog Marius Coțofan.

 

 

Rumunsko ale někdy sužují i klasická tornáda. Během posledních 400 let se jich v zemi vyskytlo téměř 200, z toho stovka pouze v roce 2006. Právě na jihovýchodě, kde leží i Tulcea, se vzhledem k podnebí objevují nejčastěji.

 

Související témata:
TN.cz