Ptačí chřipka

Veterináři vybíjeli zatím největší chov: Utratili 17 tisíc ptáků!

Kvůli ptačí chřipce museli veterináři společně s vojáky a hasiči v Blatné na Strakonicku zlikvidovat zatím největší velkochov drůbeže. Ohnisko nákazy už v neděli potvrdili v dalším z uzavřených chovů firmy Blatenská ryba.

Rukama veterinářů v úterý prošlo na farmě v Blatné 17 300 kachen různé velikosti a také 60 tisíc násadových vajec. Jde zatím o největší likvidaci velkochovu. "Je to pro nás velká rána a doufám, že se z toho dokážeme zmátožit, vyjde to a chov kachen obnovíme," prohlásil jednatel firmy Jiří Bláha.

 

Veterináři souběžně likvidovali i chov volně žijících kachen na rybníku v Řitovízi. "Kachny nám dělají zhruba třetinu obratu firmy, takže si dokážete představit, že je to pro nás zásah velký," doplnil Bláha. Kromě hasičů a policistů pomáhali veterinářům i jejich vojenští kolegové z útvaru z Hlučína.

 

 

Během úterka navíc veterináři potvrdili i další ohnisko ptačí chřipky v malochovu v Horní Lhotě na Jindřichohradecku. Počet ohnisek na jihu Čech tak stoupl na osm. "Je to takové větší riziko, že tady máme více vodních ploch a v současné době i počasí tomu tak trochu přeje," uvedla Lucie Filásová z krajské veterinární správy.

 

Jak se nákaza do uzavřené haly dostala, není zatím jasné. Buď ji tam zanesli volně žijící ptáci, nebo byla virem H5 infikována podestýlka. Jasné zatím není ani to, jak vysoké budou škody.

Jiří Bydžovský/epa TN.cz