PRŮZKUM MÍNĚNÍ

Většina lidí souhlasí s rouškovným. I ti, kteří jej považují za populismus

Důchody - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
8.9. 2020 19:39
Téma:

Více než polovina Čechů souhlasí s vyplacením rouškovného pro seniory. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Stem/Mark. Která skupina by si rouškovné zasloužila podle vás? Hlasujte v anketě na konci článku!

S rouškovným nejvíce podle průzkumu souhlasí ženy, senioři, lidé bez maturity a lidé s kladným postojem k vládě a voliče ANO a ČSSD. "Podle šesti z deseti lidí jde v tomto směru o jakýsi předvolební úplatek či populismus ze strany vlády. Tento názor zastává dokonce i třetina těch, kteří s tímto jednorázovým příspěvkem pro seniory souhlasí," uvedla agentura k výzkumu.


Souhlas s rouškovným se velmi liší podle věku. Zatímco ve skupině lidí mezi 18 až 29 lety s ním souhlasí 37 procent lidí a 59 je proti, u skupiny ve věku nad 60 let souhlasí 71 procent a 27 je proti.

 

Souhlas s rouškovným dle věkových kategorií


Agentura také zjišťovala, na koho podle tázaných nejvíce koronakrize dopadla. Lidí do 54 let i starší lidé se shodli, že to byly samoživitelky, shoda panovala i u rodin s dětmi. Velké rozdíly ale byly u seniorů, kde starší lidé hodnotili, že koronakrize na ně dopadla hůře než na podnikatele, lidé do 54 let si mysleli pravý opak.

 

 

Nejvíce zasažené skupiny v rámci koronakrize


Mezi otázky ve výzkumu také patřilo, jak si lidé myslí, že senioři se získaným rouškovným naloží. "Zatímco senioři častěji zmiňují, že si budou sami spořit, a peníze se tak do ekonomiky nedostanou, dle názoru mladších ročníků spíš investují do nadcházejících Vánoc (příspěvek mají dostat v prosinci 2020) nebo na spoření pro děti a vnoučata," objasnila agentura.

 

Způsob naložení s jednorázovým příspěvkem 5.000,- Kč


Průzkumu se zúčastnilo celkem 804 obyvatel České republiky starších 18 let.

 

Vláda rozhodla, že rizikové skupiny lidí dostanou od státu respirátory. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

Anketa

Která skupina obyvatel Česka by si rouškovné zasloužila nejvíce?

Hlasovalo 647 lidí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz