ZAMĚSTNANOST

Většina pracujících dostala přidáno! Jak jste na tom vy? ANKETA

Zaměstnání
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
27.4. 2021 17:30
Téma:

Většina zaměstnanců dostala loni i přes koronavirou krizi přidáno. Naopak snížení mzdy se týkalo 10 procent zaměstnanců.

Celkem 51 procentům zaměstnanců se loni zvýšila mzda. Nejvíce jsou v práci spokojení lidé z IT a podnikových služeb, pracovníci s vysokoškolským vzděláním a mladší generace.


Desetina pracovníků si naopak se mzdou pohoršilo, nejčastěji šlo o zaměstnance sektoru obchodu, retailu a marketingu a pokles mzdy se obvykle pohyboval v rozmezí 10 až 15 procent. Nejméně spokojení jsou v práci pracovníci z výroby a lidé bez maturity. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

 

Anketa

Dostali jste loni přidáno?

Hlasovalo 558 lidí.

 

"Z poměrně vysoké spokojenosti českých zaměstnanců lze usuzovat, že jejich potřeby jsou vesměs naplněné. Čtvrtina nespokojených si nejčastěji stěžuje na nízkou mzdu, nepříjemného šéfa nebo nemožnost kariérního postupu," uvedl ředitel Grafton Recruitment a GI Group Martin Malo.


Pandemie koronaviru také změnila motivace k práci u lidí. Zatímco dříve to byla mzda, nyní se na první místo dostala jistota práce. Mzda jako motivátor skončila na druhém místě a na třetím jsou kolegové.

 


Pohled na nejdůležitější motivaci a demotivaci se liší obor od oboru. "Zatímco špatná organizace práce a vedení demotivuje spíše modré límečky, IT pracovníkům vadí, když nevidí ve své práci smysl. Až 54 procent zaměstnanců z oblasti obchodu, marketingu či retailu pak motivuje dobrý pracovní kolektiv vytvářející příjemnou atmosféru. Podobně pak smýšlí také pracovníci z administrativy či lidských zdrojů,“ dodal Malo.

 

Anketa

Je pro vás důležitejší jistota práce, nebo výše mzdy?

Hlasovalo 261 lidí.

 

Průzkum se uskutečnil letos v únoru, zúčastnilo se jej 1066 respondentů z celé České republiky napříč všemi obory.

 

Firmy mají zveřejňovat kolik kdo bere peněz, odborníci návrh odmítají. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz