Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Požár katedrály

Většina relikvií z Notre-Dame je zachráněna! Zbylé hledají hasiči

Zachráněné památky z Notre-Dame na pařížské radnici
Zdroj: Anne Hidalgo
Památky zachráněné z Notre-Dame

Větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame podařilo zachránit. Stanici LCI to v úterý řekl ministr kultury Franck Riester. V bezpečí je například trnová koruna nebo roucho svatého Ludvíka, požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě či varhany.

Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle francouzských novinářů se například dosud neví, zda a jak plameny poškodily sousoší Piety na hlavním oltáři, zvony nebo některé vzácné obrazy.

 


Zástupce pařížské starostky Emmanuel Grégoire ale stanici BFMTV řekl, že oheň nepoškodil varhany, jedny z nejznámějších a největších na světě. Nástroj s 8000 píšťalami byl postaven v první polovině 18. století a plameny ho nakonec nezachvátily.

 

Spolu s trnovou korunou se podařilo zachránit i další uctívané relikvie jako například úlomek a hřeb z Kristova kříže. Fotografie silně poškozeného interiéru ukázaly také to, že požár přečkal i obří pozlacený kříž na hlavním oltáři.

 


Podle Riestera se zachráněné artefakty shromažďují na půdě pařížské radnice. Fotografie předmětů vynesených z katedrály na twitteru zveřejnila pařížská starostka Anna Hidalgová.

 

 
Ověřený seznam zachráněných uměleckých děl zatím neexistuje, o osudu některých artefaktů se navíc stále vedou debaty. Stále například není jasné, zda požár přečkala rozetová vitrážová okna na západní a jižní fasádě. Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, které dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě během hašení.

 

GALERIE: Obří požár katedrály Notre Dame

1
/
14
Zdroj: Profimedia
Požár katedrály Notre Dame - 1 ; Požár katedrály Notre Dame

 

rod tn.cz / ČTK