Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Volby 2018

ON-LINE: Velká města ovládlo ANO. O Senát se popere s ODS

V komunálních volbách uspělo ANO ve městech, v Praze zvítězila ODS, ale primatora mít zřejmě nebude. Nejvíce zastupitelů bude tradičně z řad nezávslých kandidátů, na dobrý výsledek v komunálních volbách dosáhli také lidovci. ČSSD a KSČM naopak o hodně mandátů příšly. Volby do Senátu nejvíce vyšly ODS, která má ve druhém kole 11 kandidátů, ANO jich má 10. Rovnou z prvního kola jsou zvoleni Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jiří Drahoš (STAN).

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo až páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY KOMUNÁLNÍCH VOLEB NAJDETE ZDE.

 

 

V senátních volbách s přehledem už v prvním kole vyhráli ve svém obvodě Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Jiří Drahoš (STAN). Celkově se dařilo nejvíce ODS, která má 11 kandidátů ve druhém kole, z ANO jich postoupilo 10. ČSSD může obsadit jen pět křesel ze 13 obhajovaných. STAN má ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. Po třech kandidátech budou mít v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY 1. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB NAJDETE ZDE.

 

VOLEBNÍ VÝSLEDKY A REAKCE NA NĚ SLEDUJEME ONLINE:

 

 

JAK PROBÍHALO SČÍTÁNÍ VOLEB? PODÍVEJTE SE NA ONLINE REPORTÁŽ!

 

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Ti získají 13 mandátů, stejně jako právě Spojené síly a Praha sobě. Dohromady by tedy vysoko převyšovaly ODS, která bude mít 14 mandátů. V Praze proběhla už první kola vyjednávání.

 

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

 

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

 

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

 


ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.


Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

 


Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.


Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.


Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

 

Neúspěšný kandidát na předsedu KSČM Josef Skála vyzval předsedu strany Vojtěcha Filipa, aby rezignoval kvůli špatnému výsledku strany ve volbách. Filip to odmítl.

 

GALERIE: Volební štáby

1
/
9
Zdroj: ČTK
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve volebním štábu

 

SENÁTNÍ VOLBY

Senátorem za Prahu 4 bude nově bývalý prezidentský kandidát a šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Mandát získal už v prvním volebním kole. Porazil mimo jiné dosavadní senátorku, vědkyni Evu Sykovou (dříve za ČSSD, nyní za ANO). V prvním kole byl letos do Senátu zvolen také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který místo v horní komoře obhajoval.

 


Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše do Senátu nominovalo hnutí STAN, měl také podporu KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09. Počátkem roku byl ve volbách hlavy státu nejvážnějším protikandidátem současného prezidenta Miloše Zemana.

 

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Praha 2 postoupili i bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer a Libor Michálek (Piráti), který senátorský mandát obhajuje. Vítěz Hilšer získal 44,45 procenta hlasů, druhý Michálek dostal 15,57 procenta. Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 43,47 procenta voličů.

 

Michálek zvítězil v roce 2012 v Praze 2 ve druhém kole se ziskem 74,39 procenta hlasů. Porazil tehdy nynějšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka z ČSSD. Voleb se zúčastnilo 13 kandidátů. Uspěl také další prezidentský kandidát Pavel Fischer.

 

Nejtěsnějším rozdílem pěti hlasů postoupila do finále letošních senátních voleb někdejší poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková na Prostějovsku. Nejmenší rozdíl mezi finalisty byl na Domažlicku, kde bývalého poslance ODS Vladislava Vilímce dělilo od stávajícího senátora ČSSD Jana Látky pouze šest hlasů.

 

 

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o průběhu a sčítání voleb:

nor/ hru/ ČTK TN.cz