Přísné zákony

Vězení za syslení dešťovky! Muž si postavil přehrady a nachytal miliony litrů

Dešťovka
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
28.7. 2019 5:45
Téma:

Zatímco mnohé státy včetně Česka podporují zachycování dešťové vody, někde za to můžete skončit i ve vězení. Vodu coby veřejný statek chrání mnohé americké státy, byť pod vlivem stále většího sucha zmírnily přísné regulace. Američan Gary Harrington si ale před lety odnesl od soudu třicetidenní vězení za zachycování dešťovky. Problém bylo množství, které na svém pozemku zadržoval – přes 49 milionů litrů vody by naplnilo dvacet olympijských bazénů!

V Česku dostanete na zachycování dešťovky i dotaci od ministerstva životního prostředí, jinde je i dešťová voda považována za veřejný majetek. Za její zachycování se tak můžete dostat i do problémů.

 

O tom se na vlastní kůži v roce 2012 přesvědčil Američan Gary Harrington. Od soudu ve státě Oregon si odnesl třicetidenní trest vězení a pokutu ve výši zhruba 34 tisíc korun. Problém ale nebyl ani tak v tom, že Harrington zachycoval dešťovku, to je v Oregonu za určitých podmínek legální, problém byl v množství.

 

Harrington totiž na svém pozemku zachycoval přes 49 milionů litrů dešťové vody! Takové množství by naplnilo 20 olympijských bazénů. Harrington si na svém pozemku vybudoval tři velké přehrady, některé hráze měly šest metrů. Harrington je podle rozsudku musel zbourat.

 

Na břehu dokonce vybudoval přístaviště. Bránil se ale, že reservoáry mají důležitý bezpečnostní aspekt. "Ryby a přístav jsou jen třešnička na dortu. Je to určené výhradně k hašení požárů," tvrdil podle webu Mother Nature Network Harrington.

 

Tomu ale soud nevěřil. Podle něj porušil zákon z roku 1925, který stanoví, že k zachycování vody v krajině je potřeba povolení úřadů. To původně Harrington skutečně měl, úřady mu jej ale později sebraly s tím, že právo na zadržování takového množství vody má jen státní správa. Harrington se bránil, že jeho voda pochází výhradně z deště a roztátého sněhu a ne z místní řeky, jak jej úřady obviňovaly. Do vězení ale přesto musel nastoupit.

 

 

Omezení na zachycování dešťové vody ale mají i další americké státy. Mnohdy souvisí s historickým vývojem, kdy zákony regulující zacházení s vodou vznikaly pod tíhou jejího nedostatku, mnohdy způsobeného využíváním vody pro hornickou činnost. Jedny z nejpřísnějších zákonů má třeba stát Colorado, které přísná omezení zmírnilo až v roce 2009.

 

Podle poslední novely zákona povoluje zachycování dešťovky ze střechy do dvou barelů o celkové kapacitě 416 litrů, která může být použita pro nekomerční účely, na pozemku, kde byla zachycena, a jen venku, nikoliv tedy třeba pro splachování záchodů.
 

Související témata:
TN.cz