Návrh vězeňské služby

Věznice bojují s nedostatkem lékařů, pracovat by mohli odsouzení doktoři

Jan Mareš
Jan Mareš
Publikováno 17. 8. 2020
Téma:

Lékaři, kteří si odpykávají trest ve vězení, by mohli nově pečovat o spoluvězně. Kvůli dlouhodobému nedostatku lékařů to navrhuje vězeňská služba. Stejně jako u jiných profesí by to lékařům pomohlo udržet si praxi. Mělo by to však řadu omezení.

Za mřížemi v Česku sedí aktuálně devět doktorů. Podle návrhu vězeňské služby by mohli v budoucnu doplnit řady vězeňských lékařů.

 

"My dlouhodobě řešíme nedostatek lékařů ve vězeňské službě, což je velký problém. Hledáme zákonné možnosti, kterými bychom mohli tento problém zmírnit nebo vyřešit," říká mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

 

"Vězeňská služba má katastrofální nedostatek lékařů. Těm lékařům to umožní udržet si kvalifikaci a snáze se potom zase zapojí do pracovního procesu," domníváse ředitel České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.Vězeňská služba už takto využívá řadu profesí. Například na Pankráci odsouzení vyrábějí mříže.

 


Ve věznicích chybí přes 30 zdravotníků, především v těch s vězeňskou nemocnicí, jako je brněnská a v Praze na Pankráci. Léčit chtěl za mřížemi i odsouzený David Rath.

 

"Myslím si, že to muže být vzájemné plus. Já nemusím trávit čas hleděním do zdi a vězeňská služba může získat pomoc v nedostatkové profesi," prohlásil Rath.

 

Jenže práci lékaře ve výkonutrestu zákon neumožňuje. A prý je třeba to změnit.

 

"Samozřejmě by se to netýkalo těch lékařů, kteří by se ocitli ve vězení za nějaký úmyslný trestný čin, za nějaké úmyslné poškození pacientů a podobně," doplnil Kubek.

 

"Odsouzený lékař by neměl mít přístup k lékům a osobním údajům jak vězeňské služby, tak svých spoluvězňů, to jsou ale aspekty, které k práci lékaře, jsou dost podstatné," pokračoval.

 


"Zabezpečení těch kontrolních mechanizmů je v gesci vězeňské služby, která také musí velmi pečlivě zvážit, zda přínos takového opatření, jak odborný, či ekonomický převažuje nad případnými riziky, či administrativní náročností takového procesu," uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

 

Navíc návrh naráží na zásadní paradox. Jednou z podmínek k práci lékaře totiž musí být trestní bezúhonnost.

Související témata:
drz TN.cz