Praskají ve švech

Věznice v Česku jsou přeplněné, v areálech vznikají nové ubytovny!

Ondřej Špalek
Ondřej Špalek
26.8. 2020 21:31
Téma:

Věznice v Česku jsou zaplněny na více než 100 procent. Odlehčit jim má výstavba nových ubytoven v současných areálech. Ty mají splňovat náročné bezpečnostní předpisy i standardy pro lepší práci s odsouzenými. Jedna taková se nyní začala budovat ve Světlé nad Sázavou.

Osm lidí na pokoji, na celém patře 56. Taková je současnost ženské věznice Světlá nad Sázavou. "To je dost, protože ne každá odsouzená se umí sžít s ostatními a být tolerantní," má jasno trestankyně Jana.

 

Změnit to má nová budova s kapacitou, jakou mají leckdy celé věznice. "Vystavět nový autonomní objekt s kapacitou až 200 míst v rámci věznice je až unikátní," vzkazuje  generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

 

 

Termín dokončení stavby je v lednu 2022. Stát má přibližně 170 milionů korun. Více prostoru, lepší zázemí, dílny a studijní prostory prý pomohou odsouzeným nevracet se za mříže.

 

"Pokud najdou zaměstnání, je větší šance, že se nebudou znovu dopouštět trestné činnosti," nechal se slyšet náměstek ministryně spravedlnosti Jeroným Tejc.

 

Řada z pětatřiceti věznic ani nebyla jako věznice navržena. I Světlá nad Sázavou bývala ještě před dvaceti lety školským zařízením.

 

 

Mírov: Původně hrad ze 13. století patří mezi nejtěžší káznice. Útěkem odsud proslul Jiří Kajínek.

Valdice: Bývalý klášter, v jehož zdech leckdo zmoudří i ve výkonu trestu.

Jiřice: Bývalá kasárna po sovětských vojácích se změnila na věznici počátkem 90. let.

Plzeň Bory: Jedno z mála vězení postavené v roce 1878 přímo pro svůj účel. Přezdívá se mu Hotel Hvězda.

 

Ploty, dráty a mříže z věznic asi jen tak nezmizí, měnit se ale budou. Stále větší roli hraje technika a důraz na práci s odsouzenými.

pez TN.cz