vznik a vývoj

VHS po 40 letech definitivně končí! Víte, co zkratka vlastně znamená?

Téma:
vhs

Populární videokazety známé pod zkratkou VHS končí. V neděli přestane poslední výrobce na světě vyrábět videorekordéry a případné zájemce tak už čeká jen skupování zbývajících zásob v obchodech.

Na přelomu devadesátých let snad nebyla domácnost, která by video neměla ve stolku pod televizí. Zatímco dnešní třicátníci si VHSky ještě pamatují, o dekádu mladší už často ani netuší, o co šlo.

 

V 80. letech měli tuto špičkovou techniku doma jen ti nejbohatší nebo lidé s příbuznými na západě. Magnetoskop, videorekordér nebo videomagnetofon. Tak se tomuhle přístroji říkalo. V 90. letech byly VHS kazety nanejvýš trendy a v módě.

 

 

Zkratka VHS v překladu z angličtiny znamená systém domácího videa. Kazety s drahými zahraničními filmy se s oblibou kopírovaly. A koukalo se na všechno, co se do republiky dostalo.

 

VHS přišlo na svět v září 1976. Bez dvou měsíců tedy přesně po 40ti letech definitivně končí. Poslední kusy sjedou z výrobní linky v neděli. Originální videokazety dnes mohou být velmi cenným zbožím. Na internetu se prodávají i za 50 tisíc korun.

Martin Kočárek/ lud TN.cz