Už se to blíží

Víc peněz, snazší pokyny. Stát láká lidi do volebních komisí

Téma:

Přípravy na blížící se komunální a senátní volby jsou v plném proudu a chystají se na ně města i obce, které musejí zajistit, aby vše proběhlo tak, jak má. Zjišťovali jsme proto, s jakými se mohou potýkat problémy a jak jsou pro ně tyto volby náročné.

216 tisíc kandidátů, více než 220 stran, hnutí a koalic. Ti všichni budou už za týden hrát o hodně - celkem o zhruba 60 tisíc mandátů. Aby celé klání proběhlo fér - už teď se na to musí po celém Česku připravovat.

 

"Členové volebních komisí už se sešli v minulém týdnu, proběhlo školení. Pro členy volebních komisí jsou to nejsložitější volby," říká starostka Unhoště Iveta Koulová.

 

Právě to může odrazovat. A tak se města a obce často před volbami potýkají s nedostatkem zájemců o tuto práci. I když je to letos prý lepší než v minulosti.

 

 

I kvůli odměnám pro volební komisaře. Třeba řadoví členové si tentokrát přilepší nejméně o 500 korun - dostanou tak 1800 korun. Zvýšily se i poplatky za druhé kolo nebo za souběh voleb.

 

Kromě toho se prý ministerstvo poučilo z minulých chyb při sčítání - a tak zpřehlednilo pokyny pro komisi. Co se ale naopak nezměnilo, jsou obří hlasovací lístky, které mají formát přibližně A1. Do schránky přijdou složené jako leporelo.

 

 

Komunální volby se uskuteční 5 a 6. října - někde proběhnou současně se senátními, které pak budou mít druhé kolo o týden později.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz