Údaje Eurostatu

Víc pošťáků než v Česku mají jen v Británii! Je tu ale jeden velký rozdíl

Pošta
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
8.10. 2019 21:36
Téma:

V celé Evropské unii pracují téměř dva miliony lidí v poštovních službách. Při přepočtu na obyvatele je nejvíce pošťáků ve Velké Británii, následuje Česko. Naopak nejméně jich mají v Portugalsku a Řecku.

Počet zaměstnanců v poštovních službách v členských zemích EU dlouhodobě klesá. Ještě v roce 2008 bylo na 10 tisíc obyvatel průměrně 48 pošťáků, loni to bylo o šest méně. Na poště pracovalo 1,8 milionu lidí, téměř 1,1 milionu byli muži. Vyplývá to z nově zveřejněných dat evropského úřadu Eurostat.

 

Aktuální údaje napovídají, že Česko je "pošťáckou velmocí". Na 10 tisíc obyvatel u nás připadá 59,6 zaměstnanců pošty. Více jich je pouze ve Velké Británii - 61,4. Na třetím místě je Slovinsko, následuje Maďarsko a Slovinsko. Do čísel se počítají jak samotní pošťáci, tak kurýři.

 

Naopak nejméně lidí v poštovních službách pracuje v Portugalsku (16,5), Řecku (16,7) a na Kypru (17,1), který ale Eurostatu nedodal spolehlivá data. S odstupem následuje Litva (24,4) a Španělsko (26,8). Unijní průměr je 42,1 pošťáků na 10 tisíc občanů.

 

 

 

 

Už brzy by ale Česko mohlo o druhé místo v žebříčku přijít. Česká pošta totiž plánuje zrušit sedm tisíc pracovních míst. "I ve světle aktuálních čísel Eurostatu je zjevné, že rozhodnutí zeštíhlit podnik je sice sociálně a politicky citlivé, avšak v současných podmínkách, a to i mezinárodních, správné," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o rušení míst na poště:

 

Kovanda také upozornil na velký rozpor mezi britskou Královskou poštou a Českou poštou. Zatímco Češi poštovní služby neustále kritizují, s ostrovní poštou je podle nejnovějšího průzkumu spokojeno 78 procent zákazníků.

TN.cz