Rozsáhlý průzkum

Více drbání kolegů, méně rodiny! O čem se lidé nejčastěji baví u oběda

Oběd
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 17. 11. 2019

Nedílnou složkou oběda, a to platí i o jídle v práci, je nezávazný rozhovor. Přečtěte si, o čem lidé při jídle nejčastěji mluví a jak se témata proměnila od dob před rokem 1989.

Více politiky, méně rodiny. Tak by se daly v kostce shrnout témata u obědů v pracovní době. Ty se od roku 1989 značně změnily. Společnost Sodexo se ve svém průzkumu zaměřila právě na tuto oblast.

Anketa

O čem nejčastěji mluvíte při obědě?

Hlasovalo 53 lidí.

Mnohem více se dnes u oběda mluví o práci a vztahy na pracovišti. "Práce a vztahy na pracovišti jsou stálicí a konverzačním evergreenem, u pracovního oběda dnes tvoří až téměř polovinu času všech rozhovorů - 46 procent oproti dřívějším 34," uvedla společnost Sodexo. Z pochopitelných důvodů také mnohonásobně vzrostl podíl politiky na tématech.

 

 
Před rokem 1989 byla jedna z hlavních témat také práce a vztahy na pracovišti, hned další se ale nejvíce probírala rodina se 16procentním podílem. Mnohem více prostoru měla také volnočasová tématika – kultura, sport, koníčky, ale i cestování. Častěji se řešila angažovanost.

 

 

 


Lidé nejčastěji obědvají v kolektivu, a to více než v polovině případů. Jen se svou vlastní osobou si vystačí asi třetina jedlíků. Společný oběd s partnerem si užije zhruba desetina lidí. Oběd s přáteli si může dovolit jen pětina Čechů.
 

Související témata:
TN.cz