lymská borelióza

Někteří pacienti, kterým byla zjištěna borelióza, berou antibiotika zbytečně

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 8.2. 2020 21:56
Téma:

Více než čtvrtina pacientů s boreliózou bere antibiotika zbytečně. Lékaři zjistili, že rozbory krve ukazují v řadě případů pozitivní výsledek, i když pacient není nakažený. Lékař ho tak může léčit zbytečně a pravá příčina potíží se nezjistí.

Lymeská borelióza. Ročně se jí u nás nakazí tisíce lidí. Jenže teď se ukazuje, že pozitivní test může mít i člověk, který je naprosto zdravý. Lékaři upozorňují, že řada pacientů kvůli tomu dostává zbytečně antibiotika.

 

"Dvacet až čtyřicet procent pacientů, si umím představit, že mohou být léčeni na falešnou pozitivitu protilátek," potvrdil Milan Trojánek z Katedry infekčního lékařství Nemocnice Na Bulovce.

 

Nadužívání antibiotik zvyšuje odolnost bakterií a zatěžuje i samotného pacienta. Hlavní ale je, že lékař nezjistí pravou příčinu zdravotních potíží. Mladí praktici se teď učí, aby pozitivní testy na boreliózu pečlivě porovnávali s příznaky nemoci u pacienta.

 

Borelióza se snadno zamění minimálně s pětadvaceti různými onemocněními, například může dojít k záměně s chřipkou nebo virózou. Počet nemocných boreliózou se u nás v posledních letech zvyšuje. Loni zaznamenali lékaři téměř pět tisíc nemocných. To je o pětinu víc než v roce 2010.

 

 

Lidé, kteří chytí klíště, by měli věnovat pozornost zvláště rudým skvrnám na kůži, které jsou hlavním příznakem prvního stádia nákazy. Pokud se nemoc neléčí, bakterie mohou napadnout jakoukoliv tkáň v těle – nejčastěji srdce, klouby a nervový systém.

 

Proti borelióze neexistuje očkování a hygienici doporučují od prvního oteplení používat repelenty. Klíšťata se běžně vyskytují v městských parcích i na zahrádkách.
 

tn.cz / TV Nova