Na cestující padal nábytek

VIDEO: Drama na palubě výletní lodi! Vrtulníky zachránily 479 lidí

Téma:

Ve velké drama se změnila výletní plavba podél norského pobřeží na výletní lodi Viking Sky. Kvůli výpadku pohonu museli záchranáři vrtulníky z paluby evakuovat 479 cestujících. Posádce se podařilo obnovit pohon a v doprovodu vlečných člunů míří plavidlo do nejbližšího přístavu. Na palubě zůstala zhruba tisícovka pasažérů a členů posádky.

Výletní loď Viking Sky už míří vlastní silnou do přístavu v norském městě Molde. V neděli kolem poledne to oznámila plavební společnost Viking Ocean Cruises. Loď doprovází do přístavu vlečný člun a dvě další plavidla. Na palubě zůstává 436 pasažérů a 458 členů posádky.

 

"Vrtulníky z lodě odvezly 479 pasažérů, kteří jsou nyní na pobřeží, a zařizujeme jim dopravu domů. První cestující odletí dnes. Máme zprávy o 20 zraněných, kterým se dostává péče ve zdravotnických středicích v Norsku. Někteří již byli propuštěni," napsala plavební společnost.

 

Lodí zmítal silný vítr a až desetimetrové vlny. To znemožňovalo spuštění záchranných člunů. Jedinou bezpečnou cestou ven tak pro cestující bylo vytažení na palubu záchranářských vrtulníků.

 

Nepříznivé moře však také způsobilo, že vše, co nebylo přišroubované, cestovalo ze strany na stranu. Cestující tak natočili, jak se v salónku přesouvá nábytek, spadlo dokonce několik deset ze stropu. Na cestující popadaly i věci v jejich kabinách.

 

GALERIE: Drama na palubě výletní lodi

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Výletní loď Viking Sky

 

Silné vlny podle cestujících také vyrazily dveře a na palubu se začala valit voda. Několik pasažérů utrpělo zlomeniny, další pohmožděniny. Část cestujících museli lékaři ošetřit kvůli šoku. Poslední noc na palubě cestující strávili na shromaždištích, kam se v případě vyhlášení stavu nouze musí přesunout.

 

Do problémů se nedaleko Viking Sky dostala i nákladní loď, která měla mířit právě na pomoc výletní lodi. Také přišla o pohon a dva vrtulníky musely místo záchrany cestujících z výletní lodi letět na pomoc její posádce.

 

 

Bylo štěstí, že se posádce Viking Sky podařilo v sobotu jeden ze čtyř motorů nastartovat a spustit kotvu. Podle svědků zbývaly jen minuty, než by proud zahnal loď na skaliska!

 

Viking Sky je s výtlakem 47 tisíc tun menší výletní lodí. Pobere "jen" 930 pasažérů. Plavidlo je pouhé dva roky staré. Výletní společnost se zaměřuje na luxusnější plavby do méně obvyklých destinací. Následující plavba už byla zrušená. Cestující mohou počítat s tím, že dostanou zpátky peníze, které za plavbu zaplatili a také odškodné.

Související témata:
vbo TN.cz