video dobývání vesmíru

VIDEO: Falcon 9 na druhý pokus úspěšně vyrazil na oběžnou dráhu

Téma:

Společnost Space X hlásí další významný úspěch, na jedničku se po prvních problémech povedl start rakety Falcon 9 z legendárního Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. První stupeň se úspěšně vrátil na zem a loď Dragon pokračuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam by měla dorazit v úterý.

Kennedyho vesmírné středisko zažilo po dlouhé době další úspěšný start, o který se postarala soukromá společnost Space X. Původně měla raketa startovat už v sobotu, kvůli problémům s nakláněním trysky horního stupně byl ale zážeh na poslední chvíli odvolán.

 

Falcon 9 nakonec úspěšně odstartoval v neděli v 15:38 našeho času, po startu se čekalo na to, zda se první stupeň úspěšně vrátí na zem a zda horní stupeň vystoupá na oběžnou dráhu Země.

 

Devět minut po startu dosedl první stupeň Falconu na zrekonstruovanou startovací plošinu kosmodromu na Floridě. Jen několik chvil na to oznámila společnost úspěšné dosažení orbity horního stupně, což vyvolalo bouřlivé nadšení v kontrolní místnosti.

 

 

Jedná se o druhý start po fatálním selhání v září minulého roku, kdy jedna z lodí vybuchla přímo na startovací ploše. K prvnímu letu po incidentu došlo 14. ledna z letecké základny Vandeberg v Kalifornii.

 

Přistání prvního stupně - záběry z dronu.

 

Nehoda ze září byla důležitým upozorněním na to, že i přes veškerý pokrok, kterého společnost dosáhla, jsou rakety v mnoha směrech stále velmi nepředvídatelné.
 

klma TN.cz