noční pozorování

VIDEO: Na obloze vyšel novoroční superměsíc, blíží se další

Téma:

V noci na dnešek rozzářil oblohu superměsíc, který se tak hned na začátku roku dostal nejblíže Zemi. Díky příznivému počasí jsme tento úkaz mohli sledovat téměř po celé republice. Na další se ale můžeme těšit už na konci měsíce.

Počasí lidem při sledování takzvaného superměsíce opravdu přálo. Ten nastal krátce před půl čtvrtou ráno. A ani takový brzký čas nezabránil některým nadšencům, aby tento úkaz spatřili. Někteří z nich si prý i rádi přivstali. Na většině míst republiky bylo převážně jasno a tak měsíc doslova rozzářil oblohu.

 

Podle astronomů šlo o tu nejsvětlejší noc, jaké se v letošním roce dočkáme. A tak lidé, kteří si dnes v noci nezatáhli závěsy, mohli mít problémy se spánkem. Měsíc se nacházel nejblíže Zemi v letošním roce a tak se zdál v porovnání s jinými úplňky daleko větší než jindy.

 

Podle astrologů může mít superměsíc vliv na citlivější jedince, ti by prý dnes neměli dělat žádná vážná rozhodnutí. Letošní rok nestihl téměř ani začít a už se můžeme těšit na jeho výjimečnost.

 

Takhle vypadal novoroční superměsíc nad Římem.

 

Další měsíční úkaz nás čeká poslední lednový den. Pokud bude i v ten den příznivé počasí, lidé budou moci sledovat takzvaný modrý úplněk. Oblohu ale nerozzáří modrá barva, ale naopak rudá. Název je odvozen od anglického výrazu blue moon, což se dá volně přeložit jako jednou za uherský rok.

 

Sledovali jste letošní první superměsíc? Své fotografie a záznamy můžete posílat na zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na Facebooku. Nejlepší snímky zveřejníme v galerii.

 

 

Astronomové upozorňují na výjimečnost dvou úplňků v jednom měsíci, naposledy se tak stalo v roce 1999. Letos se toho dočkáme hned dvakrát.
 

klma tn.cz / TV Nova