Demolice areálu

VIDEO: Ocelový komín v Poldi Kladno odstřelili za pár vteřin

Téma:

Šedesátimetrový ocelový komín se v sobotu poroučel k zemi v areálu kladenské Poldi. Stačilo 5 kilogramů speciální nálože a gigant během 10 vteřin spadl. Ještě před třemi lety přitom u nás trhaviny na demolici takových komínů neexistovaly a musely se složitě rozebírat.

Vypadá to sice snadno, ale demolice komínu v areálu kladenské firmy Poldi nebyla vůbec snadná. Všechno ale nakonec dopadlo na jedničku. "Komín spadl tam, kam jsme chtěli, nic jsme nerozbili, nikoho nezranili, jsme spokojeni, takhle to mělo být," pochvaloval si pyrotechnik Dušan Nekarda.

 

Demoliční firma má zkušenosti se stovkami cihlových komínů, ocelový je po dnešku teprve třetí. "Na ty ocelový komíny neexistovala trhavina, která by to uměla. Vyrábí se teprv dva a půl roku," vysvětlil střelmistr Petr Mikula.

 

Dříve se ocelové konstrukce musely rozebrat, což bylo nebezpečnější, desetkrát dražší a trvalo to dva měsíce - na rozdíl od dnešních 10 vteřin. Příprava ale byla kvůli 30milimetrovému ocelovému plášti komína poměrně náročná, museli do ní vyříznout okna a probourat i silnou žáruvzdornou vyzdívku.

 

5 kilo trhaviny, 6 rozbušek a 60 deka trhaviny ve vyzdívce. U paty komínu vznikl klín a monstrum se poroučelo k zemi stejně jako třeba kmen stromu. Zkázu sledovaly desítky lidí, okolí hlídali pracovníci demoliční firmy.

 

 

"Dochází k celkový demolici Poldovky, protože její provoz je v podstatě zastaven," doplnil stavební dozorce Miroslav Kučera. V areálu zbývá asi 20 komínů, z nichž některé půjdou také k zemi. Některé objekty využívají firmy jako svá sídla - včetně následovníků původní Poldi.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kam/epa TN.cz